| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Deci, am acasa un motan de 4-5 ani si ieri am adus o pisicuta de aproximativ 2 luni acasa si as vrea sa o pastrez. Dar motanul meu nu prea se intelege cu noul membru, adica maraie, il scuipa, chiar si pe noi, stapanii lui cand ne vede ne scuipa si nu ne lasa sa-i oferim afectiune. In schimb pisicuta nu are nimic cu motanul... ce pot sa fac ca motanul meu sa accepte noua pisica? Mi-o doresc foarte mult

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla in lumea animalelor (dar si la oameni): intre membrii vechi si noii veniti apare un fel de gelozie, cei vechi incearca sa demonstreze ca "ei sunt sefii".
Ulterior, daca sunt capabili, cei noii veniti pot demonstra ca sunt mai buni si situatia ierarhica se schimba.

| Doja a răspuns:

Incearca sa-i tii in camere diferite, dar vecine o vreme. Astfel ei nu se vor vedea, dar se vor simti prin usa si se vor obisnui unul cu mirosul celuilalt. Apoi dupa niste timp poti sa deschizi usa si sa ii lasi sa se "testeze" reciproc. Ar trebui sa fie mai usor sa se adapteze asa.

| GabyT10 a răspuns:

Usor,usor se vor acomoda.Este nevoie de putin timp ca motanul sa-i accepte mirosul pisicutei, pentru el, pisicuta e un intrus pe peritoriul lui. Pune apa si mancare separata pentru ei, la fel si in cazul litierei.Pe langa faptul ca motanul isi apara teritoriul, intervine si gelozia.Incearca atunci cand el este in preajma, sa nu iei pisica in brate, sa nu o mangai. Dureaza si 1-2 saptamani pana o va accepta (sigur o va accepta fiindca este femela).O zi frumoasa iti doresc.Sa auzim de bine happy

| Basthet a răspuns:

Bună! Lasă-i să se acomodeze încet, în ritmul lor. Motanul cel supărat trebuie mângâiat, arătați-i că el e șeful. El să primească primul mâncare și mângâieri, dacă îl periați, pe el să îl periați primul. Și animalele sunt geloase, mai ales pe un nou-venit. Dacă ar fi crescut împreună nu ar fi fost probleme. Succes!

| aria1996 a răspuns:

Va fii bine eu am patit ceva de genul doar ca motanul cel mare fugea de cel mic? si statea suparat dupa amandoi non-stop stateau si se iubeau...acum depinde de animal ca si ei au personalitatii diferite. Succes!

| Dragumike a răspuns:

Buna! Asa erau si a mei la inceput si dupa o sapt se intelegeau de minune chiar se si jucau.lasa i ca incet incet o sa se acomodeze