| Loreen777 a întrebat:

Am o problema, mai mica sau mai marehappyDeci am un motan care are aproape trei ani.E cam posesiv.Ieri am adus o pisicuta mica, de vreo luna.Motanelul meu o tot scuipa si se pare ca nu o agreeaza.As vrea sa pastrez pisicuta dar imi este frica sa nu plece motanul de acasa.E foarte suparat.(Stiu ce ganditi, ca exagerez dar...)Eu nu as putea trai fara motanul meu.Cum sa ii impac? Cum sa ii fac sa se inteleaga? Multumesc de raspunsuri.Dau funda!tongue

8 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

O sa se obisnuiasca, in timp. daca fuge de acasa nu o sa fie din cauza pisicutei. daca e birmanez o sa fuga oricum, am avut si eu o birmaneza si mereu sarea afara, asa fac ele...
trebuie sa te porti la fel cu amandoi, sa nu aiba motive sa fie gelos si cu timpul o sa se obisnuiasca.

| Xenya a răspuns:

Matanul este gelos deoarece poate ii acorzi mai multa atentie pisicutei decat lui. Poti sa te joci cu amandoi in acelasi timp pentru a ii demonstra ca nu are de ce sa fie gelos! happy

| MarrieMarie a răspuns:

Pai ai putea pentru inceput sa te joci cu amandoi dar sa ii oferi mai multa atentie motanului tau ca sa vada ca nu-l dai deo-parte. Apoi sa incerci sa te joci cu amandoi, sa le pui sa manance in acelasi castron(sau in ce le dai tu)sa-i lasi sa se culce in aceeasi camera... funda?

| Zas a răspuns:

Iti dai seama ca intr-un final motanelu taurolling on the floormoare nu?

| Loreen777 explică (pentru Zas):

Da,mai dar iti dai seama ca daca s-ar enerva si ar pleca de acasa din cauza pisicutei, m-as simti vinovata toata viata...sad

| fourteenapril94 a răspuns:

In primul rand nu cred ca poti dresa o pisica, doar daca le pui la un loc si incerci sa-i "impaci". In al doilea rand, NU AI EXAGERAT. E o fiinta, normal ca e gelos, poate crede ca daca ai adus o alta felina de el nu o sa te mai ocupi sau pur si simplu nu o agreeaza. Ar fi bine sa te duci la un medic veterinar sa-ti dea sfaturi sau sa intrii pe acest site http://www.animalutze.com/......-casa.php. Sper ca te-am ajutat. Funda? :)

| Beelzebub22 a răspuns:

Buna. Eu din experienta iti spun ca un motan in primul rand, daca nu e castrat, el va pleca de-acasa oricum. (exceptie in cazul in care motanul este vreun soi de nu stiu ce fel... " de casa" care nu-si paraseste locuinta). In schimb motanii care plec de-acasa, nu se manifesta precum motanul tau. Ei sunt chiar foarte prietenosi, totul pare in regula, si intr-o zi te trezesti fara ei. Motanul tau da semne de slabiciune, adica, este invidios. Ceea ce este bine intr-un fel.Ai grija doar sa nu se supere prea tare. Eu as vrea sa o contrazic pe aryutzzza zicandu-ti ca daca-i pui pe amandoi sa manance din acelasi castron, motanul tau mereu o va da de-oparte pe pisicuta cealalta, mica de o luna. Graneste-i pe amandoi separat. Trateaza-i separat pana cand pisicuta cea mica va fi si ea un pic mai mare. De-abia atunci se pot imprietenii. Succes!

| Loreen777 explică (pentru Beelzebub22):

E castrat si sta destul de mult in casahappyE si cam leneslaughing