| IchHabeKeineName a întrebat:

imi puteti da mai multe informatii despre bull terrier? Ce inaltime, rasa mica/medie/mare...agresiv la maturitate, speranta de viata, daca aveti unul imi puteti descrie comportamentul va rog? Funda, merci!

2 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Bull Terrier:

Cateii de rasa Bull Terrier au fost creati pentru lupte, dar in zilele noastre sunt din ce in ce mai apreciati caini de paza si companie. Unul din motivele pentru care sunt atat de cunoscuti este forma interesanta a capului, asemanatoare unui ou, privit din fata pare aproape plat in varf. Multi numesc aceasta rasa Gladiatorul rasei canine, mai mult pentru aspectul dur decat pentru comportamentul real, deoarece nu se poarta atat de agresiv pe cat lasa prima impresie sa se creada si sunt destul de jucausi.

Bull Terrier de Vanzare, Catei de rasa Bull Terrier de Vanzare, Vanzari Bull Terrier de Rasa, Vanzari Caini de Rasa, Vanzari Caini, Catei de Vanzare, Bull Terrier de Vanzare.

Originea cateilor din rasa Bull Terrier:

In Anglia, in anii 1830, atunci cand luptele dintre Bulldogi si tauri erau in voga, iubitorii acestui sport au decis sa creeze un caine care sa atace chiar si mai agil. Cainele Bull Terrier a fost obtinut din incrucisari ale Bulldog cu Old English Terrier si Spanish Pointer si a devenit rapid animalul de casa favorit al nobilimii.

Bull Terrier de Vanzare, Catei de rasa Bull Terrier de Vanzare, Vanzari Bull Terrier de Rasa, Vanzari Caini de Rasa, Vanzari Caini, Catei de Vanzare, Bull Terrier de Vanzare.

Infatisare:

Cateii de rasa Bull Terrier nu sunt atragatori, dar au un aspect care va tine cu siguranta la distanta intrusii si agresorii. Desi nu sunt caini de talie mare impun un respect deosebit prin simpla lor infatisare. Sunt musculosi, bine proportionati, acoperiti cu o blana scurta, densa, ce imbraca o varietate de culori: alb, negru, roscat sau tricolor. Cea mai distinctiva trasatura este capul, acesta este aproape plat in varf, stopul nu exista. Trupul este indesat, iar umerii sunt robusti si musculosi.

Personalitate:

Cateii de rasa Bull Terrier au fost candva gladiatori neinfricati, dar acum sunt mult mai gentili. Cainele Bull Terrier isi va apara fara sa ezite stapanul intr-o situatie cu adevarat critica, dand dovada de loialitate, un curaj deosebit si aratand ca nu cunoaste frica. Este activ, jucaus, iubeste sa fie in centrul atentiei si sa o faca pe clovnul. Politicosi si ascultatori, se ataseaza puternic de familia lor, reprezinta alegerea potrivita daca va doriti un caine de familie care sa ia parte cu entuziasm la toate activitatile familiei. Cateii Bull Terrier adora sa aiba mereu o ocupatie, de aceea se incadreaza cel mai bine in familiile active unde primesc multa companie si supraveghere. Nu se descurca bine in situatia in care sunt lasati singuri mult timp deoarece se vor simti neglijati si plictiseala ii va face se devina distructivi.
Rasa Bull Terrier poate fi alegerea perfecta pentru un animal de casa, dar doar daca stiti sa o socializati si antrenati cu atentie. E puternic atasat atat de adulti cat si de copii, dar se poate dovedi a fi prea energetic fata de copiii mici si sa nu suporte sa fie tachinat de acestia.
Cateii Bull Terrier sunt foarte protectivi si au o vointa de fier, dar nu trebuie incurajati sa fie posesivi si gelosi. Sunt determinati si incapatanati, avand o personalitate complexa. Luptatori instinctivi, cateii Bull Terrier sunt agresivi fata de alti caini si pot reprezenta un pericol pentru animale mai mici ca pisicile si iepurii, pe care ii percep ca o prada.
Cainele Bull Terrier are o personalitate dominanta, de aceea stapanul sau ar trebui sa aiba ceva experienta in cresterea cainilor.

Sanatate si ingrijire:

Cateii rasa Bull Terrier sunt in general sanatosi, dar unii pot fi predispusi la o deficienta de zinc care poate cauza surditate. Rareori sufera de comportamente obsesive, cum ar fi sa isi urmareasca propria coada. Unii masculi Bull Terrier prezinta un exces de testosteron ce ii poate face excesiv de teritoriali. Unii catei Bull Terrier sunt predispusi la exces ponderal si alergii.

Indatoririle stapanului de catei rasa Bull Terrier:

E nevoie sa le asigurati un dresaj ferm, de la o varsta cat mai frageda, sunt caini care au nevoie de multa disciplina. Trebuie luat in considerare ca va trebui sa va rezervati timp pentru programul zilnic de exercitii fizice care sa includa o plibare in aer liber si ii mentine forma si sanatatea. In felul acesta se vor adapta cu succes si intr-un apartament micut si se va inlatura tendinta lor de a deveni obezi si lenesi. Daca nu va impuneti de la inceput si ii aratati ca dumneavoastra detineti controlul, catelul Bull Terrier se va dovedi destul de dificil de dresat.

Caracteristicile cateilor rasa Bull Terrier:

Cap: impresionant, aproape plat in varf, forma de ou.

Ochi: mici, nuanta inchisa, singura rasa considerata a avea ochi triunghiulari, situati aproape unul de altul.

Urechi: erecte, subtiri, apropiate una de alta.

Piept: puternic.

Coada: purtata orizontal, scurta, purtata jos.

Inaltime la maturitate:
51-61 cm.

Greutate la maturitate:
20-36 kg.

Durata de viata:
10-13 ani.

Culoare: alb pur, alb cu pete negre, negru, roscat sau tricolor.

Sper ca te-am ajutat pa-pa! happy

| icecream a răspuns:

E sexy si are un bot de zici ca lo calcat trenu' saracu'!tongue