| nustiinikdespremn a întrebat:

in ciresarii, vol 5, se vorbeste despre poetul antichitatii, ovidiu! de fapt despre mormantul acestuia de la marea neagra. e ceva inventat sau real?
si vreau informatii despre loc, o harta ar fi excelenta, vizitare si altele.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este real ca Ovidiu a fost inmormantat undeva in sau langa cetatea Tomis (Constanta) dar nu se cunoaste locul exact al mormantului, s-au facut numai ipoteze nesustinute de date obiective. Asa fiind nu exista nici o harta si n-ai ce vizita. Numai bine!

| nustiinikdespremn explică:

Doamne,si cate sperante imi puneam. tare as fi vrut sa fie real!