| fana1vulpitza2000 a întrebat:

De ce Marea Neagra se numește așa când de fapt e albastra?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marea Neagra si-a primit denumirea finala de la turci, odata cu extinderea acestora in zone de jur-imprejurul ei. Turcii au asociat multe vreme nordul cu intunericul si de aceea au numit marea situate la nordul imperiului lor drept Kara Deniz - Marea Neagra, iar Marea Mediterana, care se afla la sud de centrul imperiului lor o numesc si azi Ak Deniz (Marea Alba).

sursa: www.shtiu.ro

Răspuns utilizator avertizat
| Flavianadx a răspuns:

In vremea aceea era liber la rasism = nu iti place ceva -> e neagra sau negru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flavianadx):

Marea Afro, Marea de Culoare

| floribuc2011 a răspuns:

Marea Neagra isi trage numele din limba latina: Pontus Euxinus ( Mare Neospitaliera), din cauza furtunilor foarte puternice care au loc pe aceasta. Ulterior, a fost preluata si de noi romanii, varianta finala, ceea ce cred ca se potriveste. Legat de denumirea latina, poti sa cauti daca nu ma crezi. big grin