| IubescAnimalele a întrebat:

Mia-m luat azi un acvariu de 40x 20x 20 cm, adica 25 l, cu toate dispozitivele necesare (filtru, pompa, incalzitor, termostat, alge, decoruri etc.) si peste vreo 2 zile cred ca imi voi lua pesti. Este o singura problema: nu stiu ce pesti sa imi iau! Am deja 2 betta mascul si femela (nu i-am pus vreodata impreuna), dar restul? Ma gandeam la:
- 1 somon de sticla
- 3 sau 4 neoni rosii
- 1 xiho
- 2 guppy
- cei 2 pesti Betta pe care ii am deja
Astept si alte sugestii, poate ma razgandesc... Dau F.U.N.D.A. :*

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Cred ca ar trebui sa se faca o regula pe aici happy, cine vrea acvariu sa ma contacteze! laughing))), exact asa sa se numeasca si apoi sa apara avatarul meu.Eu as zice sa incerci sa ma contactezi, macar telefonic sau facebook.Ai facut multe greseli pana acum! Tu o sa zici ca nu-i adevarat happy, dar sa vedem:
1.Pestii nu se introduc niciodata asa repede in nici un acvariu! NICIODATA! De ce?
Acvariul trebuie mai intai sa treaca prin fenomenul de ciclarea apei(formarea bacteriilor bune in filtru si masa apei plus substrat). Ciclarea se face pornind tot acvariul, pui apa, plante naturale in functie de caz, apoi astepti 2 saptamani pana bagi pestii.In felul acesta acvariul se va stabiliza, incalzitorul va stabiliza temperatura fara sa mai varieze la fel de mult si cel mai important se formeaza bacteriile in filtru. Daca bagi pestii asa repede fara ciclare, acestia vor produce deseuri, deseurile vor produce amoniac si apa va fi distrusa in cateva zile. Odata formate bacteriile acestea transforma amoniacul in nitriti si apoi in nitrati, mai putin periculosi! Cam asta ar fi in mare ciclarea apei.
2.Acvariul este prea mic pentru somnul fantoma sau de sticla! Este un peste care ajunge la 10 cm si are nevoie de un acvariu de 4 ori mai mare ca al tau.
3.Nu poti sa tii neoni 3 sau 4! Sunt pesti de card care trebuie sa stea minim 6 sau 10.
4. Xipho cresc cam mari pentru 25 litri;
5.Guppy ar fi cea mai inteleapta alegere;
6.Guppy nu sunt compatibili cu betta, neoni, somn de sticla.Guppy sunt pesti mici care pot fi agresati de somnii de sticla! Cu neonii nu sunt compatibili din cauza ca guppy traiesc in apa mai bazica.Guppy ii poti tine cu xipho, dar in 40 litri nu in 25.
Cel mai bine ar fi sa iti alegi intre guppy si neoni, dar nu impreuna ci separat.Si sa vinzi betta,sunt pesti agresivi si nu sunt facuti pentru comunitate.
Sugestii de specii mai exista, iti pot spune mai multe lucruri, dar asta ar insemna sa scriu romane. Daca nu ai timp sa cauti in intrebarile sau raspunsurile mele spune-mi si iti dau o metoda de contact! Nu ezita, decat sa pierzi pestii si ce mai bagi acolo mai bine vorbim inainte! Bafta, sper sa faci alegerea corecta si sa ma contactezi.

| IubescAnimalele explică:

Scuze, e somn de sticla, nu somon