| UNICORNGIRL12345 a întrebat:

pisica mea a născut acum 3 săptămâni și faza e ca a născut cu purici cu tot
Am fost la o farmacie veterinara și mi-a zis ca nu le pot da nimic nici puilor și nici mamei pana ce nu fac 6 săptămâni.
Am căutat pe net dacă pot sa le dau ceva și înainte (pentru ca sunt purici în toată casa și mama țipă la mine ca dacă nu găsesc o soluție ii arunca în strada pe cei 2 negrii pentru ca ei nu ii plac pisicile negre, evident ca nu va face asta dar mă enervează și pe mine deja sa fiu toată muscata de purici)
și am găsit un site despre animale. Acolo scria ca îi pot spăla cu șampon special pentru purici.
Pot sa le dau cu șampon? O sa îi intoxice?

Răspuns Câştigător
| Andra22222 a răspuns:

3 saptamani nu e vârsta cea mai recomandata la care le poți face băiță, însă e mult mai grav dacă îi lași cu purici de mici, spală-i cu șampon deparazitant. Și pe mama lor spal-o, pe ea o poți da si cu soluții. Așternuturile pe care stau ei, spală-le la 90° la mașină, sau lasă-le înmuiate în apă fierbinte peste noapte. Succes.