| Alexandru390 a întrebat:

Puteti sa imi dati nume de companii ce fac animatii 3D folosind Software-ul Blender? Multe companii folosesc Maya.Dar cu Blender nu am intalnit.

1 răspuns:
| Ro1000 a răspuns:

De obicei în Blender lucrează începătorii(care nu mai sunt în școală având în vedere că pentru școlari și studenți maya e gratis), freelanceri si studiourile mici care sunt la început de drum și nu și permit altceva(maya are un rander farm inclus și multe altele). Din ce am mai citit Maya este folosit de studiourile mari de animație, însă altele precum Pixar și Disney au program propriu. Nume de studiouri care folosesc Blender nu pot să ți zic ptc nu am auzit încă și asta ptc în mare parte cei de folosesc Blender în industrie sunt freelanceri.