| AndraSiMaxi a întrebat:

Sunt cam speriata.Eu am un motan birmanez si am cautat pe internet informatii despre pisici birmazene.Acolo scria ca o caracteristica a pisicilor birmaneze este de a avea labutele albe,iar motanul meu le are maro (spre negre) si cei care mi-au dat pisica mi-au zis ca este birmaneza si m-am convins, i-am vazut parintii si erau birmaneze, nu siamneze (siamezele au parul scurt si aspru, dar motanul meu si parintii lui il avea parul lung si fin[birmanezele]) deci nu e corcitura. Acum intrebarea mea este : Se intampla sa fie exceptii? (NU ca sunt speriata, dar siameza nu are cum sa fie...e birmaneza totusi am ceva pe suflet sunt nelinistita, sa stiu) Sau mai este o intrebare : E posibil ca internetul sa dea informatii eronate...nu mereu este ceva corect in unele site-uri de informatii de pe internet, nu? Dau funda.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite aici pisici birmaneze. Sigur ca sunt si exceptii.Doi parinti umani albi pot face un copil negru daca in trecut un strabun a fost negru. La fel si aici, depinde de parintii parintilor motanului tau.
https://www.google.ro/......ps?/search

| cristiiiiiii a răspuns:

Si eu am pisica birmaneza si are labutele la fel ca motanul tau. maro spre negre

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai linistită este birmanez 100% asa au ei lăbuțele maro, sunt foarte frumosi jucăuși, sa ai grijă de el, banuiesc ca e motanel, ce vârstă are? Lor adică birmanezilor le place sa fie cu cineva sa fie bagati in seamă, sa nu il lasi inchis singur in cameră, că plînge, miaună îi este frică de singuratate, sa nu țipi la el, sa il mîngîi des sa îi vorbesti, el adoră sa sa stie ca cineva il baga in seamă, o sa vezi ca daca tu îi vorbesti, si el i ti va răspunde, adică va mieuna dar ca si cînd el intelege ceea ce i spui si te aprobă, este un animal super destept, si sunt asa blînzi birmanezii, sa nu il bati, ca daca il bati îi va fi teamă de tine si va fugii de lîngă tine cand te va vedea, vara doarme in locuri racoroase si la umbră in balcon pe ciment,,,,,iar iarna, cu tine in pat că îi este frig, va cere sa il bagi sub pătură sau plapumă, de obicei îi place sa simtă omul, si va căputa compania ta, să nu il alungi daca se suie in pat cu tine, nu i ti face nimic, el caută sa fie mîngîiat,,,,, iar vara nu suportă sa il atingi, că avînd blană "moare" de cald, si va cauta locuri reci, gresie ciment, etc, sa nu il speli des, ca este sensibil si raceste, si o sa te coste mult tratamentul in clinici veterinare, sunt sensibili rasa asta de pisici. Ce vârstă are motanelul? Cum il cheamă? mersi.

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuuuXD a răspuns:

Nu conteaza, nu trebuie sa iti faci griji, am vazut si eu prin poze pisici birmaneze cu negru pe la labute.Da, cateodata se mai intampla ca netul sa dea si informatii eronate, am auzit de pe un site ca cica daca perusului tau nu ii apare colierul e pe moarte si va mai trai 2 zile, eu le am de asta vara si nu au inca colierul, poate motanul tau e un motan normal, eu nu am auzit de pisici birmaneze cu labutele albe thinking, probabil sunt rare. Oricum stai linistita ca-i birmanez.

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Exista exceptii ca tine de bunici strabunici... genetica s-a modificat in timp.Si daca nu este birmaneza nu conteaza doar ca o iubesti.

| Andreea_Dinu_1995 a răspuns:

Depinde de parintii parintilor pisicului tau ca poate,, bunicul" pisicului tau a fost negru

| AndraSiMaxi explică:

Va multumesc tuturor!

| KiduuD a răspuns:

Am vazut poze cu motan birmanez si au labutele exact cum le-ai descris tu! Cred ca nu a fost corect ce era scris acolo. Si o vecina de-a mea are si este cam cum l-ai descris pe motanelul tau happy :3