| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Care este diferenta dintre o pisica birmaneza si una siameza? motanul meu este crem cu urechile, fata, labutele si coada maro este foarte pufos... daca ma joc cu el se alinta apoi ma musca de mana daca nu-l mai bag in seama si alearga dupa picioarele mele prin casa.Nu stiu sa fac diferenta si nu stiu ce este am cautat pe google la imagini la pisici birmaneze si siameze si arata la fel ambele rase...

Răspuns Câştigător
| Rush a răspuns:

Buna,
Ca si siameza, pisica birmaneza este raspandita la noi, cu sau fara pedigree.
Birmaneza "perfecta" din punctul de vedere al standardului este mare si compacta, cu parul lung si matasos, avand firul ceva mai subtire decat al persanei, cu o textura fina, mereu lucioasa.
Blana este de culoare deschisa, preferabil cu tente aurii si se inchide catre extremitati (cap, urechi, coada, picioare) pana la negru lucios. Varietatile de culoare sunt apropiate de cele ale siamezei - de aceea se face des confuzie intre cele doua rase.
Sper ca te-am ajutat.
Pa!

2 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Cele birmaneze au mai mult par in rest la culoare sunt la fel

| Laura08 a răspuns:

Chiar daca au asemanari, sunt cateva diferente intre cele doua rase care le deosebesc. In primul rand, siamezele au blana scurta si birmanezele o au lunga. In al doilea rand, birmaneza cea de toate zilele, care nu este de rasa pura, nu este acelasi lucru cu pisica sacra de birmania. Mai sunt si diferente de caracter; siameza fiind ceva mai galagioasa, mai activa si poate putin mai agresiva decat birmaneza. Pentru a afla cu exactitate ce rasa este, poti intreba un veterinar.