| rebecutzaa a întrebat:

vreau sa imi cumpar un akita inu (este o rasa de caini) dar nu stiu sigur daca e bine sa mi-l iau. unii oameni spun ca este agresiv iar altii spun ca e bun si jucaus.....eu ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RappMusicc a răspuns:

I-ati Akita Inu! Si eu imi voi lua si este bun de paza si foarte jucaus! Dupa cum ti-am zis este bun de paza doar ca e putin greu de dresat! Nu se va repezi la tine cum se intampla cu Rottwielerul sau Pitbullul si este la fel de frumos ca Husky! Chiar seamana doar ca vara este mai usor de intretinut adica nu trebuie sa il tii ca pe Husky cu aer coditionat si sunt aproape la fel doar ca difera culoarea si culoare ochilro!

RASPUNS FINAL: Ia-ti un Akita Inuwinking! Succes! Eu caut nume desi inca nu s-au nascut puii laughing)!

Funda?

3 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Nu este adevarat.Cum iti cresti un caine,asa il ai! Avem niste prieteni de familie, care de curand au avut pui, din parinti cu pedigree, a nascut 10, din care au ramas 3, restul i-a vandut.Mi-au oferit si mie un pui, nu gratis, dar cu o reducere substantiala.Nu l-am luat pentru ca era mascul, eu stau la apartament si nu as vrea sa isi marcheze teritoriul prin casa.
Am vazut mama, tatal este Atemi de la canisa Kioru(sau cum se scrie). Sunt foarte jucausi, am fost miercuri la ei, inainte sa ii dea pe cei mici.Le place mult sa se joace.Stapanei i-a fost frica sa lase mama afara, dar dupa insistentele mele i-a dat drumul din casa.Prima reactie, a fost sa ma linga pe mana, a sarit pe mine(era aproape cat mine) si m-a lins pe fata.M-am si mirat ca un caine sa fie asa prietenos cu un strain, ea nu ma cunostea.M-am imprietenit cu ea repede.Atemi,puiul care trebuia sa imi parvina, era cel mai frumos dintre toti.Din pacate eu nu am posibilitatea de al tine, nu este vorba financiar, dar stau intr-un apartament cu trei camere si mai am un caine.Iti dau un sfat, daca ai curte, spatiu suficient, si posibilitatea financiara, nu ezita sa iti cumperi.Este un caine deosebit, merita toti banii din lume!
Persoana respectiva a depus actele pentru canisa luna aceasta.Imi doresc foarte mult un astfel de caine, dar din pacate asa a fost sa fie, Atemi este un caine foarte special, de cand l-am vazut m-am indragostit de el, poate candva o sa am si eu un exemplar de akita...
Mult succes!

| alex0110 a răspuns:

Este un pic din ambele. Akita Inu sunt foarte potriviți ca și câini de pază. Este recomandabil să fie supravegheați atunci când se află în apropierea copiilor mici, pentru că nu suportă să fie tachinați prea mult. Are reacții temperamentale rapide, poate evolua rapid de la o stare placidă la una amenințătoare, mai ales în prezența instrușilor, sau altor animale cu care nu au fost socializați. Sunt capabili de ferocitate, nu trebuie scăpat din vedere faptul că, nativ, acești câini nu ezitau să se angajeze în luptă cu un urs rănit. Nu obișnuiesc să latre prea des, unul din numele date în insula Honshu era „vânătorul tăcut". Se angrenează în jocuri alături de membrii familiei dar poate deveni plictisit și stricător atunci când este lăsat singur pentru perioade lungi de timp. Eu, sincer, nu mi-as lua un asemenea caine, daca vrei si pareri.

| RappMusicc a răspuns:

I-ati Akita Inu! Si eu imi voi lua si este bun de paza si foarte jucaus! Dupa cum ti-am zis este bun de paza doar ca e putin greu de dresat! Nu se va repezi la tine cum se intampla cu Rottwielerul sau Pitbullul si este la fel de frumos ca Husky! Chiar seamana doar ca vara este mai usor de intretinut adica nu trebuie sa il tii ca pe Husky cu aer coditionat si sunt aproape la fel doar ca difera culoarea si culoare ochilro!

RASPUNS FINAL: Ia-ti un Akita Inuwinking! Succes! Eu caut nume desi inca nu s-au nascut puii laughing)!