| PinkPanther15 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un catel care sa nu aiba nevoie sa roada foarte mult. Credeti ca un bichon se potriveste? Daca da, de care sa fie?batting eyelashes Funda

5 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Avand in vedere ca toti cateii rod cand sunt mici si le cresc dintii nu cred ca o sa gasesti vreunul care sa nu roada. chiar si mari si tot au nevoie sa roada, unii mai mult altii mai putin, asta depinde de personalitatea cainelui, daca e mai distrugator asa de felul lui sau daca e mai calm.

| AnonimKidd a răspuns:

Eu spre exemplu am un chow chow.Cand era mic rodea tot ce vedea prin casa:incaltaminte, pungi, bucati de parchet(tot ce-i cadea in dinti), cu toate ca avea o jucarie de ros.Acum nu-l mai intereseaza nimic si nu mai roade nimic, dar intr-un timp era foarte curios si lua prosoape, chestii din casa si le ducea afara.Acum eu nu-s cu bichonii, dar un lucru e sigur la acesti catei:sunt ''cateii secolului 21'', deci sunt la moda.Eu cred ca toti am cam acelasi temperament fiind foarte zvapaiati si energici, dar fiecare e unic prin felul lui de a fi.Sa stii ca nu te vei plictisii niciodata cu el/ea! Bafta!

| CristianCRS a răspuns:

Nu conteaza ce rasa alegi sa iti iei, de ros o sa roada oricum daca il iei de mic, o sa ii creasca dintii si o sa il doara gingiile si o sa roada tot ce apuca, trebuie sa te astepti din timp la asta si sa incerci sa il inveti cu jucariile lui speciale pe care poate sa le roada, dar cand mai creste este bine sa il dresezi sa renunte la obiceiul asta altfel o sa pastreze obiceiul asta mult timp si nu o sa fie prea placut pentru mobila, incaltaminte etc. De asemenea daca va fi neglijat s-au lasat singur in casa periodic va recurge tot la ros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bichon maltez.
Nu roade foarte mult, se va dezvăţa în timp.

| Anonimus212 a răspuns:

Eu am un yorkei. Toti caini trec prin faza cu rosul. Eu i am luat oase si tot felul de chesti din piele presata.Se dezvata cu timpul si nu dureaza mult.