| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am nevoie de un mic ajutor pentru ca simt ca o iau razna. Am un catel de doi ani, rasa shih tzu. A devenit in ultimul timp foarte irascibil si face doar tampenii. Cel mai recent a inceput sa manance TOT ce gaseste pe jos. Dar nu doar ca le mananca dar pur si simplu se comporta de parca este nemancat de 2 luni. Cel mai recent mi-a mancat doapele de urechi (am probleme cu somnul) Am uitat sa le pun in cutia speciala unde aveam vreo 3 perechi si m-am trezit ca le-a mancat pe toate in 4 zile. Nu intelegeam de ce tot dispar. Nu mai stiu ce sa ii fac. Exista vreo botnita speciala pentru rasa lor? Sau se poate face pe comanda? Nu merge nici cu ignoratul, nici cu ziarul, nici cu papucul, cu nimic! Face tot ce vrea.

Răspuns Câştigător
| IuliaAndreea35 a răspuns:

Completare la raspunsurile pe care deja le-ai primit: ai mare grija afara. Sa nu manance otrava de soareci sau alte drăcii care ii pot provoca moartea. Da, ar fi indicat afara sa ii pui botnita daca se comporta asa. Gasesti la pet shop-urile mari (Animax, Maxi pet). Eu am intalnit tot un shitzu cu botnita nu m-am putut abtine sa nu il intreb pe om de ce i-a pus botnita, eu in mintea mea consideram botnita utila doar pentru cei agresivi. Mi-a raspuns stapanul cu lacrimi in ochi ca a mancat otrava si in ajunul Craciunului era cu el la vet avea hemoragie (ii curgea sange) peste tot - asa actioneaza otrava de soareci.

Pofta de mancare e semn bun, mareste-i doza de bobite sau ce mananca el si incearca sa ii dai 3 mese pe zi in loc de 2. Incearca sa ii dai o masa in plus pe zi, adica.
Cat despre face tot ce vrea: tipic pentru rasele de talie mica, rasfatatii lumii canine, daca simt ca sunt iubiti 'li se urca la cap' sa zic asa. happy Dar sunt draguti si asa caposi, ador piticii.
Sper ca te-am ajutat.
Sa iti traiasca sa va bucurati impreuna de viata!

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Din cauza anotimpului face asa, e instictul de a manca foarte mult ( pentru a avea rezerve iarna) si catelul meu face la fel si are 14 ani, mananca incontinuu pana si rosie care nu i-a placut niciodata, linge uleiul de pe jos ( cel care mai sare cand faci cartofi prajiti), fura mancare ( nu a facut niciodata asta pana acum), plange incontinuu ca sa manace ( si manaca foarte bine si mult). Si i-am spus si la veterinar problrma asta, ca manaca foarte dar foarte mult si mi-a spus ca toti pacientii ei ( caini) fac la fel, inclusiv cainele ei.
Nu ai ce sa faci decat sa ai grija ce ii lasi pe jos, eu asa fac, mai ales ca e si la regim ( are probleme cu stomacul si ficatul) si nu are voie multe lucruri sa manance.

| Mihaela1964 a răspuns:

Exista botnite, dar nu rezolvi mare lucru cu ea, ar trebui sa i-o scoti de cate ori cere apa sau chiar ii e foame.Cauta sa il scoti mai des afara, chiar daca e urat sau mai frig. Are multa energie neconsumata, adunata cu plictisul si rasfatul duce la dezastre in casa. Urmareste-l prin casa (tine cont ca si el face asta, te pandeste cand nu esti atenta sau esti ocupata cu altceva), pune-i "tentatii" in cale si cand e pe cale sa comita prostia pedepseste-l inchizandu-l ( eu folosesc cusca de transport). Bafta!