| Maariden a întrebat:

Buna tuturor,

Detin 2 pisicute, una in varsta de 4 ani (sterilizata de 3 ani) si alta de 8 luni, sterilizata astazi. Pana astazi au convietuit minunat.
Dupa ce am ajuns acasa cu ea, prezinta un comportament foarte agresiv, teritorial, cu cea mare, cea care a ramas acasa.

Este normal un comportament asa agresiv dupa sterilizare?

De obicei pisica de ramane acasa devine agresiva deoarece cealata vine cu mirosul de la veterinar... Insa este invers.

Va multumesc!

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Da, este normal, a trecut prin ceva nu tocmai confortabil, nu se simte bine si o anunta pe cealaltă ca nu are disponibilitate.
Si ele sunt ca oamenii, diferite, cu reactii si comportamente diferite.
O sa si revina cand se va simti in siguranta.
Toate bune si sanatate la pisicute.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Este destul de comun să vedem schimbări temporare în comportament după ce o pisică revine de la veterinar, mai ales după o intervenție ca sterilizarea. Mirosurile străine pe care le aduce acasă pot deranja cealaltă pisică. Deși este mai puțin frecvent ca pisica care a rămas acasă să devină agresivă, poate simți stres din cauza schimbării în comportamentul și mirosul surorii ei.

Pentru a le ajuta să se reacomodeze, poți încerca să le ții separate pentru o perioadă, oferindu-le timp să se liniștească și să se reobișnuiască cu prezența celuilalt. De asemenea, poate ajuta să folosești o cârpă sau o perie pentru a transfera mirosul de la una la cealaltă, începând astfel procesul de reacomodare olfactivă.

Agresivitatea poate fi doar o reacție temporară la stresul și schimbările recente. E important să le oferi amândouă multă liniște și să le încurajezi să se relaxeze în propriile lor spații.

Ar putea fi, de asemenea, o idee bună să le oferi recompense și atenție pozitivă când se comportă calm în prezența celeilalte, pentru a le asocia întâlnirile cu experiențe plăcute. Acest proces poate dura câteva zile.