| Mέℓℓ a întrebat:

Vreau sa aduc un pisoi in blocul meu.Vara a stat la casa, si acum fiindca eu incep scoala, vreau sa il iau. Dupa parerea voastra, ce imi recomandati? fara copy-paste.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pentru a avea grija de un pisoi (la bloc)trebuie sa stii ca pisicile sunt foarte independente si daca e obisnuit/a sa "viziteze"alte regiuni o sa-ti fie greu daca a depasit varsta de 2 ani. Daca nu poti sa-l duci la stelirizare(se face dupa un an) si trebuie sa-i faci TOT comfortul unei feline independente! Adica LOC DE NEVOI bine definit(ladita cu nisip) LOC de mancare cu doua boluri (nici prea mari)apa si mancare definite caci pisicile sunt pretentioase.

Apoi un carnet de sanatate de la veterinar cu vaccinurile aferente(inregistrare/stampile) SI MULTA AFECTIUNE!

Un pisoi NU e o jucarie de care te poti debarasa cand vrei!
Cu timpul(daca ai grija de el)o sa-ti arate dragostea lui fara sa-ti inchipui ce poate sa faca.

Personal am luat un pisoi(mascul)din parc(de fapt l-a adus mama)si mi-am asumat responsabilitatile care-mi revin.
Acim are 3 ani de cand e la noi si NU ARE PRET de vanzare chiar daca e maidanez(european)cum ii scrie in carnet:Rasa europeana big grin
Ai nevoi de sampon si trebuie sa-l inveti cu apa(pentru spalat)apoi o perie de par si altele depinde (foarfeca pentru unghii)etc
CREZI CA FACI FATA?
Oricum mult succes si rabdare dar in timp dragostea animalutului o sa te surprinde in fiecare zi!
thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Sampon PENTRU PISICI!
Pe al meu il cheama Misu big grin
scuze daca am scris gresit. din viteza.

| M??? explică (pentru stlucian):

Wow.A mea este o pisica de vreo 2-3 luni nu stiu sigur, si de curand i-am pus numele Misy.Ce coincidenta.

| stlucian a răspuns (pentru M???):

:D Cam tot atat a avut si Misu deci cu plecarile s-a cam rezolvat in parte problema.Sterilizarea dupa un an te scapa de mai multe probleme(mieunat prelungit/scarmanat canapele...). Griga mare cu alimentatia de dupa! Al meu nu a mancat decat mincare pentru pisici dela inceput(chiar si laptele il lapaiea de cateva ori numai) apoi a trebuit sa-i cumpar mancare ceva mai speciala de slabit :D dat fiind faptul ca nu avea unde sa alerge/catere (cu alte cuvinte sa faca miscare).
Consultarea unui veterinar periodic te scapa si pe tine si pe ea de multe neplaceri neprevazute! Era sa uit: e momentul sa o inveti cu apa! Intr-o vanita/vana pui apa cat sa-i ajunga la burta(numai pe labute pebtru inceput) nu prea calda dat fiind faptul ca temperatura normala a corpului pentru o pisica este de la 37.7 grade Celsius pana la 39 de grade Celsius.
Apoi cateva jucarii:un siret/sfoara, o minge(de ping-pong), un fel de undita cu ceva pene/pufos in "carlig" si nu in ultimul rand un trunchi de ascutit ghearele:

http://www.zooplus.ro/......t_populare

sau construieste-i tu unul dintr-o buturuga de vreo 10 cm. grosime si 50 lungime.Eu i-am cumparat unul simplu infasurat cu sfoare groasa dar a trebuit sa-l inalt ca Misu a crescut si se chimuia la el :D chiar daca mi se parea caraghios :)

Multa sanatate tie si pisicute-i tale :-bd

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu e foarte complicat sa faci asta. Daca vrei sa il tii doar in apartament (ceea ce ar fi recomandat, in primul rand pentru igiena), primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa-i faci o baie folosind sampon anti-paraziti. Va fi destul de dificil si ar fi mai usor daca ai mai avea pe cineva care sa te ajute, dar oricum, nu trebuie sa faci asta prea des- o data la 2-3 luni e suficient, fiindca se spala singuri. Pentru deparazitarea interna poti intreba la farmacia veterinara de niste pastile. Alte lucruri de care mai ai nevoie sunt o litiera al carei nisip in schimbi o data la 2-3 zile sau mai des, mancare adecvata (daca e pui, are nevoie de un alt tip de hrana) si apa. Va dura in jur de 3-4 zile pana se va obisnui complet cu noul mediu, uneori te va trezi din somn pe la 5-6 dimineata, va zgaria si musca (ii poti taia varful ghearelor, daca devine prea deranjant), dar nu e foarte dificil sa ai o pisica drept animal de companie.

| Crucified a răspuns:

Ok, dar stai la etaj? Îl poţi lăsa în balcon şi acolo îi pui apă/lapte, mâncare şi o lădiţă cu nisip unde să se cace. Iar tu pleci la şcoală de n-ai treabă. Succes.

| karsivan a răspuns:

Nu inteleg, cum sa-l iei in bloc? i-l faci pisoilul blocului sau i-l iei in casa?

| BlackManJe a răspuns:

Faci cum doresti, este animalul tau de companie, nu al meu big grin

| sebitzu007 a răspuns:

I-al tine-l undeva de exemplu in balcon lasa-i mai multa mancare si cand vii il ingrijesti pentru ca nu pateste nimic