| karamelita30 a întrebat:

Buna ziua
Acum aproape 2 luni am avut un pui de rotwailar care mi a murit de parwoviroza.
Dupa ce la m anmormantat am facut o dezinsectie si o dezinfectie an toata curtea si an casa.
Acum vreau sa mi achizitionez alt puiut sa i fac primul vaccin de parvoviroza, si sa l tin la o ruda departe de aici unde a murit celalalt.
Vroiam sa stiu an conditiile astea exista riscul de a se anbolnavii si puiutul asta? Astept raspuns urgent
Va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| nelu13 a răspuns:

Nici primul pui nu a contactat boala din curte. poti sa aduci puiul acasa dar sa nu il scoti la plimbare decat la doua trei saptamani dupa vaccin.

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

In momentul cand iti iei un caine spre crestere si ingrijire, iti asumi si o mare resposabilitate, este ca si cum ai creste un copil, iar primul lucru pe care trebuie sa-l faci, este sa mergi la medicul veterinar, ca sa-i intocmesca un carnet de sanatate si sa-ti spuna exact cand trebuie sa-l vaccinezi si chiar cum sa-l ingrijesti.
Inainte de a-ti alege un caine de rasa, citeste de pe internet toate informatiile privitoare la cresterea lui.
Imi permit sa-ti recomand un ciobanesc german, rasa aleasa de tine este dificila si la un moment dat, chiar neascultatoare, dar daca tu ai ales acceasi rasa, respecta ceea ce ti-am scris eu. Iti urez multa bafta, rabdare si chiar niste bani, crede-ma iti trebuie.

| karamelita30 explică:

Am uitat sa mentionez ca raposatul catelus a zacut an casa pana a murit. Din aceasta cauza imi este teama sa l aduc acasa pana an momentul an care nu reusesc sa i fac cel putin un vaccin