| IonMarius09 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare, daca pe un incalzitor de acvariu scrie ca puterea este de 25W atunci cati W consuma pe ora daca merge incontinu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Consumul este de 25W/oră; nu pe minut, nici pe zi și nici pe an.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-ai raspuns singur.
25W se refera la consumul pe ora.
E comparabil cu un bec led mai puternic.

| KovacsB a răspuns:

Intrebare de clasa1-a.Consuma 25 de W/h dar numai pana declanseaza termostatul interior.

Este mai greu de stabilit cat consuma exact deoarece depinde de cantitatea de apa si de temperatura din camera dar degeaba iti explic ca nu intelegi.
Asa empiric calculand incalzitorul tau in lunile de iarna o sa mearga maxim 4 ore adunate pe zi deci undeva la 3 lei pe luna.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Puterea (W)= Energie (Joules) / timp (s)
Incalzitorul tau de 25 W consuma in fircare 1 secunda 25 Joules. El are aceeasi putere mereu si dupa o ora. Insa intr-o ora el consuma energia E = 25(W)*3600(s) =25 Wh (Watt-Ora) = 90000 Joules
Tu ai mereu puterea sa ridici un sac de cartofi, insa depinde cat il cari, 1 secunda sau o ora?