| Vlafo a întrebat:

Buna Ziua, am o problema care stiu cum sa o rezolv, ma confrun cu un "animal", care imi distruge tot ce am in gradina, dar nu numai ca imi distruge, dar imi si cara ceapa, cartofi, morcovi, imi mananca radacinile plantelor, la rosi, la ardei, la castraveti, la patrunjel, la marar, etc. M-a inbolnavit, nu stiu ce sa-i mai fac si cum sa mai fac ca nu dispare deloc, am incercat capcane cu ultrasunete, otrava, fumigene, nimic nu fuctioneaza, partea prosta este ca nici nu stiu cu cine am de-a aface, am luat tot internetul la cercetat, dar din pacate, nu am gasit ce poate fi acest animal. Cartita nu poate fi, deoarece, cartita nu se franeste cu plante, este insectivora, se hraneste cu rame si alte vietati ale pamantului, care apar in tunelul ei dupa ce l-a sapat, popandaul este vegetarian dar cica nu cara pe galeri, anul trecut am pus 100 de cuiburi de cartofi si mi-a carat tot intr-o noapte. Va rog, cei care va confruntati cu o astfel de problema va rog mult sa ma ajutati...

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi pe la vecini.Sa nu cumva sa sara gardul la tine.

| William a răspuns:

Injecteaza cu otrava cativa cartofi si pune-i in pamant.

| AirănMeidăn a răspuns:

La un specialist te-ai dus? Sau macar stii tu unde sunt magazine cu seminte, poti intreba vanzatorul, sigur iti va spune.
Nu prea cred ca vei gasi multe solutii aici, pe TPU! Bafta oricum.

| sosostore a răspuns:

E iepure salbatic, probabil ca nu mai are ce sa manance altceva, sau isi are domiciuliul foarte aproape laughing) de obicei ei mananca tot ce are radacina,
de obicei se vad noaptea sau mai ies ziua si se joaca in zapada, noi inca nu avem probleme,

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Poate fi caine de pamant.
Si eu am avut la tara.
Habar nu am ce poti face...
Fa o groapa mare in locul unde ai plantele si astepti sa vina si il prinzi si-l omori.Stiu ca e stupid dar nu stiu ce poti face ca ai zis ca n-a mers nici cu otrava...

| sosostore a răspuns (pentru MikeyMinnieMouse):

Cainele de pamant aduna porumbul de pe ciocalai, si ii lasa goi laughing)) noi l-am prins in fapt dar nu i-am facut nimic pentru ca arata ca un hamster si l-am lasat sa isi ia provizii laughing)))) in rest nu ne-a luat nimic, dar toamna il vedeam zi de zi cum isi cara porumbul