| benamarius a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare, mi-am achiziționat un kit amplificator http://www.mivarom.ro/......0w-p-10988
Dar nu am găsit nicăieri exact cum trebuie alimentat, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu îl poți folosi.
Pentru un amplificator de 100 W RMS ai nevoie de un transformator care să ducă cel puțin 200 W; al tău (însumat) are abia vreo 50 (cu indulgență), dar tu nu poți folosi decât înfășurarea de 2x11V (de 23 W!). Dacă nu dai volulumul mai sus de 10 %, merge doar pentru probe - altfel, nu.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La descriere scrie că se alimentează cu curent alternativ, de la un transformator de 2x18...26 V, iar pe placa de cablaj imprimat se vede un conector alb cu trei pini, marcat AC / 0 / AC. Acolo se leagă secundarul transformatorului de alimentare.

| benamarius explică (pentru mihai69):

Am un transformator cu 7 fire, doua roșii - 9v 1, 8 amperi, doua galbene-10v 0,5aperi și doua albastre cu unul negru 11, 5x2 v 1 amper.
L-aș putea folosi la acel montaj și dacă da cum? Mulțumesc anticipat!

| benamarius explică (pentru mihai69):

Ai idee de la ce sau de unde as putea face rost de un transformator potrivit?

| mihai69 a răspuns (pentru benamarius):

Vezi la Adelaida.ro sau conexelectronic.ro
Exemplu:
http://www.conexelectronic.ro/......24V-I.html

| mihai69 a răspuns (pentru benamarius):

Nu îl poți folosi.
Pentru un amplificator de 100 W RMS ai nevoie de un transformator care să ducă cel puțin 200 W; al tău (însumat) are abia vreo 50 (cu indulgență), dar tu nu poți folosi decât înfășurarea de 2x11V (de 23 W!). Dacă nu dai volulumul mai sus de 10 %, merge doar pentru probe - altfel, nu.