| Robert_Alberto_1998 a întrebat:

Buna ziua am un catel la tara de aproximativ doi ani si recent i-au aparut niste pete pe botic fara blana nu il ustura nu il mananca nu nimic dar ma ingrijoreaza ar putea fi o boala de piele, imi puteti da niste sfaturi va rog?

Uitati si o poza http://imageshack.com/a/img923/2440/sMSroC.jpg

1 răspuns:
| Mechno a răspuns:

In primul rand cel mai bine este sa il duci la medic. Fara o serie de teste, nu poti stii sigur ce agent patogen este implicat in afectiunea animalutului tau.
Nu exista tratament in dermatologie fara medicatie topica iar clorhexidina este indicata in aproape toate afectiunile dermatologice, face minuni si nu are contraindicatii. In rest despre leziuni poate fi orice. piodermita, dermatofitoza, demodex, alergie, dermatita de contact. conteaza mult istoricul animalului: varsta, daca e castrat/ necastrat, sta afara/ in casa. de cand a aparut? Mai are si alte leziuni? Leziunile sunt sezoniere? Deparazitarile sunt la zi? dermatologia fara microscopie si fara anamneza nu exista... tu alegi ce faci daca faci investigatii sa ai diagnostic sau pur si simplu ii dai ceva care il poate ajuta si care nu ii va face rau. clorhexidina e posibil sa mearga