| NuConteazaNumeleee a întrebat:

Acum 2 zile am observat ca mi-au aparut niste pete mici si maronii pe piele, pe maini si pe spate, de mancat nu ma mananca dar ma ingrijoreaza aceste pete... La doctor nu prea as vrea sa ajung deci poate imi puteti spune ce sunt aceste pete si cum se pot trata... Daca conteaza acum cateva saptamani m-am ars la soare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cred ca sunt alunite (se dobandesc si pe parcursul vietii nu doar la nastere), alergi nu cred ca e ca din cate stiu eu in general apare pe burta. Stai 2-3 zile daca nu trec du-te la farmacie arata-i farmacistei bubitele si o sa iti dea ceva unguent daca nu trece in cate zile mergi la doctor sau ramai asa, alta solutie nu exista, nu putem sa iti recomandam un tratament daca nu exista un diagnostic. Sau poti merge din start la medic si stii o treaba...

| OnuOnulică a răspuns:

Poate esti alergic/a la ceva?
La asta te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sotia mea a avut asa ceva.A fost la medic si i-a spus ca e de la imnitatea scazuta, ia recomandat vitamine si un tratament ca acele pete sa dispara.Deci trebuie sa mergi la medic ca sa poata lua un diagnostic corect. Pentru ca petele pot fi din cauza mai multor nereguli.De ecemplu poate fi o ciuperca, sau ai ceva la ficat, ori din cauza soarelui cum spui tu, ori imnitatea scazuta si te imbolnavesti de la unele alimente.Si plus de asta nu poti face rost de medicamente fara prescriptie, trebuie reteta. Nu e bine sa iei medicamente dupa ureche pentru ca iti poate dauna.Nu e grav, trece dar trebuie sa mergi la medic ca sa iti elibereze reteta corecta. O sa-ti dea si un sampon, cam scump dar special pentru petele acestea.

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

La ce medic ar trebui sa ma duc? De familie sau direct dermatolog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Mergi mai intai la medicul de familie, iti poate elibera o trimitere, si apoi te duci la dermatologie.Sotia a neglijat vreo 6-7 ani si petele sau extins.A scapat de aceste pete dup[a o saptamana de tratament, niste pastile si baie generala cu acel sampon.Dar eu zic de sotia mea, nu stiu exact ce ai tu.Mergii deci la medicul de familie, si apoi la dermatologie, iti faci o programare, si te prezinti la control.Lasa frica deoparte ca nu te inteapa cu nimic, doar se uita si iti prescrie reteta.Insanatosire grabnica

| CityOfSatan a răspuns:

Ar putea fi o alergie, sau o ciuperca de piele.Mai bine ai consulta un dermatolog!

| AdelaAde7 a răspuns:

Nu mai exagera te rog, ce se poate intampla daca consulti un medic? Iti va spune daca ai o problema sau daca sunt niste simple pete care dispar, nu este bine sa stai asa poate fi ceva grav sau poate fi ceva normal dar tot trebuie sa afli. Succes! :*

| Littleman11 a răspuns:

Salut! Cel mai bine este sa te duci la un doctor.Parerea mea este ca se poate sa fie cicatrici sau alunite, dar cel mai bine este sa mergi la doctor happy.

| NuConteazaNumeleee explică (pentru Littleman11):

La doctor nu prea as vrea sa ajung... Cat despre alunite si semne in 20 de ani tot as fi observat ca le am, nu?laughing

| Littleman11 a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Pff... dc sa nu mergi ma la doctor pana la urma tu cauti sfaturile noastre pe net dar poate fi ceva grav. E chiar asa greu sa mergi la doctor? gandeste-te o faci pentru binele tau nu al meu happy.