| Girly97 a întrebat:

Buna ziua! Avem un husky siberian in varsta de 10 ani de talie medie pe care il tinem in casa inca de mic.
De doua-trei zile insa, acesta se comporta putin ciudat. De obicei noaptea doarme pe patura lui si ne lasa in pace, in mod normal nu intra in camerele noastre insa, stiind de mic sa deschida usi, deschide usile ca sa se deplaseze prin casa cand doreste.
De trei zile incepe sa intre neinvitat si fara permisiunea noastra in camera parintilor. In acea camera de obicei stau mama, tatal si fratele. Tatal si fratele sunt plecati la o nunta de o saptamana asa ca micutul nu i-a mai vazut de cateva zile. Dar cred ca este pentru prima data cand sunt plecati atatea zile, de obicei plecau maxim 3 zile. A inceput sa intre si in camera mea. Daca nu ar naparli si nu ar umple paturile noastre cu fire de par l-am lasa cu drag sa stea in pat daca isi dorestye dintr-o data asa mult.
Am mai observat ca atunci cand intra in camere se plimba peste tot, azi a stat foarte mult timp afara ca si cum ar astepta pe cineva desi mama (pe care o iubeste cel mai mult) este acasa si se tot plimba prin casa agitat. Nu stim de ce dintr-o data si-a schimbat comportamentul si nu intelegem ce il supara atat de rau.
Credeti ca are vreo problema de sanatate de care nu stim?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu am animale si nici nu-s expert in psihologia animalelor, dar tocmai ti-ai raspuns in ceea ce ai scris.
Ii este dor de ceilalti, nu ii vede si nu intelege unde sunt, de aceea intra in camera lor.
Poate ar trebui sa ii acorzi mai mult timp zilele acestea, sa te joci mai mult cu el.
Animalele au si ele afectiune, se imbolnavesc ca si noi de dor, si ele fac boli specifice omenesti.

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Ii e dor de tatal si fratele tau, nu intelege unde au plecat si ii cauta. E comportment perfect normal - cam asa fac si cainii mei cand prietenul mei pleaca la parintii lui in weekend: sunt mai agitati, se plimba prin casa sa il caute, etc.
O sa ii treaca cand se intorc.

| blackann a răspuns:

rolling on the floor))) tare proasta esti pentru 25 ani. iarta-ma, dar nu mai pot cu intrebarile tale de om fara creier.