| Keon a întrebat:

De 3 săptămâni dețin doi peruși (mascul și femelă), iar aceștia refuză să iasă din cușcă. Eu și restul familiei vorbim cu ei, în fiecare dimineață le curatam cușcă, le schimbam apă, mâncarea, însă când vine vorba de ieșit prin casă, fug, nu se lasă deloc prinși. Ce soluții îmi recomandați?

6 răspunsuri:
| Blueberry8 a răspuns:

Sunt si ei speriati.Incearca in fiecare zi cate putin sa bagi mana la ei sa isi dea seama ca nu le faci rau, si lasa portita la cusca deschisa, poate intervine curiozitatea si ies.

| andiceasu95 a răspuns:

Deschide cusca cu totul, eu asa fac cand e sa le fac curatenie

| Sonia822 a răspuns:

Esti urat si d-aia

| mirceakitsune a răspuns:

și eu vreau să te întreb ceva, despre ce vorbiți cu perușii tu și restul familiei?
poate le-ai spus ceva și i-ai supărat pe peruși.

| Bubu1203 a răspuns:

Asta e doar inceputul, eu o am pe a mea de 2 luni si jumatate, inca ne chinuim la capitolul iesit din cusca si venit inapoi la comanda, ea inca refuza sa vina atunci cand o chem sau sa urce pe deget cand il apropii de ea si spun sus. Doar atunci cand curat cusca imi permite sa o tin pe umar, apoi cand am terminat ea fuge singura in cusca ei sau se duce sa isi caute jucariile... Din cate am inteles daca sunt cumparati de la petshop acestia sunt traumatizati, le e greu sa prinda incredere si mare parte a timpului ei ne studiaza, orice zgomot, miscare brusca a cuscii, tras de pene, tinut in pumn, este scanata, interpretata si intiparita in creierul acestora. Probabil sunt derutati, incerca sa fi mai linistit, petrece mai mult timp cu ei, citestele sau spune le povesti seara la culcare, cumpara cateva jucarii, adora jucariile, mai ales clopoteii colorati. Daca te ciupesc atunci cand te apropii de ei nu tipa, nu lovi, nu zdruncina sau nu arunca cu ceva in ei. Doar lasa-i usor jos, cu timpul acele ciupituri vor fi mai putin dureroase, a mea la inceput imi dadea sange dar incetul cu incetul a ajuns doar sa ma stranga un pic cat sa imi dau seama ca ii este frica si ca e gata sa se apere. Da-le drumul cateva ore pe zi intr-o camera, acopera toate gaurile sau locurile care ar putea fi periculoase pentru ei. Dupa cateva zile lasa-i sa stea liberi cat mai mult, apoi cand se vor obisnui cu tine lasa-i sa zboare prin toata casa.( eu una asa am facut cu a mea ) A da si nu da muzica la maxim, nu ii lasa inchisi singuri intr-o camera si uitate cu atentie la ei... cand isi scutura penele ca si cand ar tremura le e frica, foloseste un ton calm si explica-le ca nu le faci nimic.

Era sa uit cand ii scoti din cusca imprastie cateva bobite pe langa tine, si in mainile tale. Cu timpul iti vor manca din palma.

| Vikaa a răspuns:

Oameni buni, nu asa se educa un perus.Perusii au nevoie de 1 saptamana de liniste in colivie, dupa aceea interactionat cu ei, trebuie puse sunete de perus in casa ca sa iasa si sa se simta ca la ei acasa, in natura, deocamdata sunt speriati.Lasa-le o saptamana de odihna, cand le schimbi mancarea fara prea multa forfota la colivia lor, te misti incet la ei, dupa 1 saptamana le deschizi usa coliviei si pui sunete de perusi ca sa iasa, vor crede ca mai sunt si altii si se vor destinde, le va place ideea de liber.Perusul nu e ca nimfa, e mult mai sperios ca nimfa, si trebuia sa iei unu ca sa se obisnuiasca mai repede ca tine, mai ales ca-s pereche nu va vor da atentie si vor ramane doar ei de ei sa se simta bine, asa unu simte nevoia de alinare si se imprietenea mult mai repede.