| Cîmpean_Roxana_Mona_1988 a întrebat:

Buna seara. Am avut doi perusi femela si mascul. Ieri dimineata masculul a murit, nu stiu cauza, dar de doua saptamani respira foarte repede si cu gura deschisa, dar asa era activ si se mai juca cu femela. Aseara am observat ca femela a facut un ou si m-am dus si i-am cumparat un alt mascul pentru ca era foarte trista. I-am lasat impreuna, dar nu il accepta deloc. E foarte trista, sta la baza coliviei cu capul in pene si putin la distanta de ou.
Intrebarea este: ce as putea sa fac in privinta asta ca sa nu se intample ceva cu ea?

1 răspuns:
| Sophieka a răspuns:

Este doliul firesc al vietii... Suferinta si tristetea fata de fostul ei partener.

Este firesc sa nu doreasca sa il accepte pe noul mascul o perioada... Timpul de adaptare va fi la in jur de o luna de zile.
Poate mai poti cumpara o cusca, sa ii separi...Ii ti doar unul langa celalalt dar in custi diferite.

Era bine sa fi mers cu perusul anterior la veterinar sa vezi ce problema ar fi fost si daca putea fi ajutat.