| gabirtyfv a întrebat:

Buna ziua!
I am făcut baie la cățel (Buchon maltez) și cred că i-a intrat sampon in ochii, ii roșie la ochi și abia își ține ochii deschiși
Ce ar trebui sa fac?
Nu am posibilitatea doar luni sa o duc la medic.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bichon Maltez nu buchonlaughing Veto sa te invat rasuflarea bușon la bușon auzilaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe frigul ăsta speli cîinele? Vara cand afara sunt 40 de grade spala l, dar nu iarna cand afara e frig in casa e frig nu avem apă calda si caldura, ai imbolnavit catelul e racit, dul la veterinar dar sa ai la tine 300 lei ca tratamentul animalelor de rasă si consultatia la medici nu este gratis, plus rețeta costă si aia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce șampon ai folosit?
Poate că a făcut o alergie oculară. Dacă nu poti ajunge la un veterinar pentru un consult oftalmologic, du-te mâine la farmacia veterinară si cumpără un unguent pe bază de antibiotic.
Ori, iei de la farmacia umană unguentul Tobradex (ori, cu denumirea Tobrex).
Dacă până luni nu își revine, trebuie să mergi cu el la veterinar.
Sper că nu l-ai scos la plimbare, pe frigul acesta, după ce i-ai făcut baie!
De obicei, îmbăierea în timpul iernii se face după plimbarea de seară, cand catelușul va rămâne in casă, la temperatura camerei, băita il va ajuta să doarmă linistit si fericit. A doua zi, il vei scoate afară, îmbrăcat.
Dacă va fi scos afară in ger, imediat după baie, va face aprindere la plămâni si va muri.

| Brizbriz a răspuns:

Spala-i ochii bine cu apa cat mai curata, eventual apa plata, eventual apa distilata daca ai
pana luni o sa stii daca are iritatie naspa la ochi sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clateste-o bine cu apa la ochi apoi sterge-o.