| Avocado7 a întrebat:

HEY.buna TPU! astazi i-am facut baie la caine, dar mi s-a parut ca ia intrat apa in urechi si in ochi l-am clatit bine dar dupa aia incpea sa se tavaleasca si sa se frece de pamant cred ca ia intrat si putin sampon in ochi(nu e sampon special pentru caini)credeti ca e vreo problema? o sa pateasca ceva? raspuns rapid plz. Funda ca de obicei.

Răspuns Câştigător
| SweetGirl88 a răspuns:

Buna
Deci eu cand ii fac baie cainelui meu cu sampon normal mereu face asa, si dupa ce se usuca nu mai are nimic... deci nu cred ca e o problema...
Daca nu vrei sa se murdareasca cand mai face asa ar trebui sa il ti in casa sau undeva unde sa nu se poata muradari, pana se usuca. Apoi il poti scoate...

3 răspunsuri:
| ChristinneK a răspuns:

Ei bine ai grija cu samponul care nu e pentru catelusi, asta nu numai ca risti mult sanatatea cainelui tau dar daca sta in preajma altor caini care din intamplare are parazitii samponul obisnuit ii va atrage deci cumpara ceva care este special pentru caini. Daca situatia vezi ca scapa de sub control du-te imediat la veterinar nu astepta mult, pana nu e prea tarziu si poate fi salva. Daca o tine asa 2 zile eu zic sa il duci la un control nu poate fi asa costisitor intr-o zi ar trebui sa ii treaca dar daca o tine asa si a doua du-l la veterinar.Succes cu cainele.

| Haidu_Arnold_1995 a răspuns:

Cainii mei de fiecare data fac asa dupa baie, e doar un obicei al cainilor ca sa se protejeze de paraziti. Ei cred ca mirosurile neplacute poti tine la distanta parazitii. Trebuia sa usti cainele cu uscator de par si un prosop sau sa il inchizi undeva fara mizerii pana cand se usuca blana.

| Ale11Aly a răspuns:

Daca nu e sampon special pentru caini inseamna ca se poate sa si orbeasca deoarece samponul normal(pentru oameni)nu este bun pentru catei(de fapt pentru nici un animal nu este bun)Daca observi ca se uita in gol, se lipeste de mobila, canapea etc. si merge numai sprijinit de ele trebuie sa te duci rapid la veterinar.Si eu am patit la fel cu fostul meu catel cand l-am spalat cu sampon normal si a orbit... Sper ca ti-am fost de folos si nu prea te-am ingrijorat. happy