| anonim_4396 a întrebat:

In luna aprilie sau mai imi voi lua un catelus de talie mica( nu de rasa). eu mai am un caine tot de talie mica, baiat, dar cu care am cateva probleme. Desi este foarte mic, sare un gard inalt de 1 metru si ceva, si se duce in curtea oamenilor cu catele. Odata era sa fie omorat de un caine de talie mare care nu era legat, noroc ca era vecinul in curte. Daca il leg, nu mai mananca si este foarte posomorat. trage de lesa si poate se sugruma. Are in jur de 6 ani si cand este in curte nu e prea activ, arata imbatranit, dar are decat 6 ani! Daca il castrez se va potoli? Sau daca iau acel catelus ( apropo, eu am mai luat un catelus anterior care era baiat, dar tiganii au sarit in curte si l au furat. In perioada scurta de timp in care il aveam, cainele cel,, mare" era extrem de trist si m a marait cand am incercat sa il mangai, de asemenea nu se apropia de cel nou) sa fie fata sau baiat? Daca e fata, automat castrata. ( cat este pretul si cainilor castrati le trebuie o ingrijire speciala? Caci eu am scoala si sunt olimpica si cainele va sta afara. Nu am prea mult timp de el, poate bunicul se va ocupa de el dar nu indeosebi). Daca e fata mi e frica sa nu o... Otto( acesta este numele cainelui). Avand in vedere ca o iau in luna aprilie sau mai sau poate chiar mai tarziu, voi avea foarte mult timp liber. Si cum sa fac sa starnesc pofta catelusului de joaca? Cel care a fost furat era foarte lenes.
Funda!

3 răspunsuri:
| DianaDMDixie a răspuns:

Cred ca ar fi bine saii iei o femela. Pana cand face ea 10 luni nu trebuie castrat niciunul, caci ar fi prea mica si el va sta numai cu ea. Este cam ciudat ca poate sari gardul. Cainele meu abia se urca in pat, si bichonii frise masculi sunt destuli de maricei.

| ElyRebitza a răspuns:

Crede-ma ca mai bine il castrezi. De aceea nu se potolește. Încearcă sa petreci mai mult timp cu el, eventual sa il scoți la plimbare ca sa își consume energia si sa deveniți mai apropiați. Nu știu prea multe detalii despre câinele tău, dar având in vedere cum ii descrii comportamentul, ar fi bine sa il castrezi. Du-te la veterinar si cere acolo un sfat (consultația nu e scumpă). Bafta! Dacă mai ai nevoie de sfaturi despre animale, da-mi un mesaj!

| Cristian12543 a răspuns:

Nu il castra va fi si mai posomorat, iai o femela si se va rezolva si cu gardul incearca sa il sperii cand se apropie de gard