| marilia a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, cum pot sa fac un orificiu intr-o scoica mica, dar fara sa o sparg? Nu am bormasina cu spiral atit de mic si am strict mai multe incercind cu acul.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca faci orificiul in zona in care cele doua parti ale scoicii se unesc (acolo sunt mai groase) vei reusi sa faci si cu acul. Ideea este sa nu apesi cu acul ci sa-l rasucesti. Poti sa iei si un burghiu subtire si sa-l rasucesti cu mana: http://www.tme.eu/ro/katalog/?art=BF0.7
Unul de Ø=0, 7 mm este perfect!

| marilia explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos, o sa incerc.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cumperi spirale mici, sa zicem, 0, 8. Costa o nimica toata. Spiralul il rasucesti cu mana, iar ca lubrefiant folosesti apa. Pentru ca nu poti sa iti faci semn cu un dorn, din motive zic eu evidente, cauta sa te folosesti de un accident de pe suprafata scoicii. Daca nu reusesti sa nu dai vina pe sfatul meu, trebuie si putina indemanare. Salut.

| marilia explică:

Da, am niste scoici mici pe care vreau sa le trec printr-un snurulet rosu, ca sa fac martisoare.