| anonim_4396 a întrebat:

BUna ziua!
Sunt intr-o mare dilema.
Am o fata de 13 ani. De 2 ani, ma roaga insistent sa-i cumpar un catel. Avand in vedere ca stam intr-un apartament, eu nu sunt de acord sub nici o forma, insa isi doreste atat de mult.
Am incredere in ea, si stiu ca avea grija de el, insa imi e cam teama ca v-a roade perdelele, covoarele, mobila.
Fiica mea isi doreste un Bichon Maltez, mi-a povestit mult despre aceasta rasa, insa nu stiu daca sa ii cumpar sau nu.
Sotul meu, isi doreste si el un catel fiind un mare iubitor de animale.
In plus, firul de par de caine e foarte periculos, chiar daca bichonii nu naparlesc.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Daca mai sunt parinti care au fost in situatia mea, ii rog sa-mi spuna cum au procedat.
P. S.: Partea financiara nu reprezinta o problema.

11 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Cumpara-i un catelus, dar catelusul va roade covoarele cat e mic.nu e usor sa cresti un catel dar ori ce copil isi doreste un catelus. daca tu nu ai vrea sa ii cumperi crezi ca sotul tau nu va cumpara daca si el isi doreste un catel? Daca vei vrea un catelus intra pe www.animale.ro aici vei gasi un bichon maltez.Mult Succes:)

Abh
| Abh a răspuns:

Fetele mele voiau o pisica, eu insa nu sunt de acord cu animale cu blana in preajma copiilor asa ca am negociat si le-am cumparat 2 broaste testoase. Le avem de 3 ani si tin sa-ti spun ca, daca la inceput au fost foarte entuziasmate( fetele), acum am ajuns sa ma ocup numai eu de broaste. In concluzie, vreau sa spun ca in general, copii se plictisesc repede de " jucarii" iar un animal e o responsabilitate mare.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Sunt parinte si am promis si cumparat acum 14 ani un pekinez imperial. Nu a ros nimic prin casa pana acum dar asta nu inseamna ca nu este o responsabilitate sa ai un animal in casa - plimbat, spalat, hranit...etc. In plus, daca il cumperi si il tii cateva zile, deja te atasezi de el si iti va fi greu sa renunti. Ei - copii (tatal si fiica) se vor plictisi probabil de aceasta responsabilitate si va ramane totul in sarcina ta. El - catelul iti va bucura multe clipe dar te va si necaji uneori...pana invata ca anumite lucruri se fac doar afara. Una peste alta, daca si tu iubesti animalele, cumpara unul. Bichonul maltez este un caine foarte jucaus dar care are nevoie de multa atentie.

| scumpikkk a răspuns:

Eu nu sunt parinte dar mi-am cumparat un catel yorkshireterrier, nu creste foarte mare, cand l-am cumparat avea 4 saptamana, acum are aproape 6 luni, nu creste mare, de obocei nu lasa par, e ffffoarte jucaus, numai ca nu poate vorbii, si tin sa spun ca e foarte inteligent, nici nu creste mare daca vrei iti tr cateva poze cu el, ramane la alegerea ta

| Sasha_3991 a răspuns:

Nu roade, nu lasa par nu face nimic.Numai sa ii luati pemparsi speciali si sa ii puneti doar in colturi daca totusi v-a convins.Eu am un Yorkshire terrier si este foarte dragut.mai latra seara cand ramane singur.sa nu il lasati noaptea singur nici macar o ora!

| doraz a răspuns:

Am o prietena care are bichon si are toata clasa inclusiv hainele pline de par si-l piaptana zilnic...

| lucu a răspuns:

Poti sa ii cumperi fetei talewinking bichonii nu sunt genul de caine care sa faca asta am avut si eu si cunosc multi care au avut si nu au avut probleme de genul astahappy

| anonzone a răspuns:

Pai... poti sai pui conditii si sa ii iei un catelus big grin. Si spune-i ca ea trebuie sa il duca la plimbare dimineata si seara, ca ea trebuie sa il hraneasca si sa ii umple castronul cu apa si sal spele daca se murdareste.gandeste-te ca asa o sa o si inveti sa aiba responsabilitati, adica tear ajuta si pe tine cu ceva, sa nu mai zic ca o sa ai si inca un prieten mikbig grin.Acum, daca vrea un bichon, u decizi daca o sa o lasi sau nu in pat cu el. A, si poti sa ii pui conditia ca ii iei catelus dupa ce ia o nota buna la vreo materie la care NU este prea priceputa, sa vezi ce o sa se puna pe treabawinking. N sunt parinte, nici macar adult, am 11 ani. Dar... stiu asta pentru ca am fost in aceeasi situatie cu mama mea si mi-a pus aceste conditii si am luat 10 la mate dupa aceea big grin pentru ca am inavatat si dupa aceea mi-a luat o pisica, cam tot aia cu un catel asa mic. sper ca te-am ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parul de caine e periculos. Aditivii din mancare sunt si mai periculosi, poluarea, stressul, antenele de telecomunicatii... Nu cred ca traim intr-un glob de sticla. Daca nimeni din familie nu sufera de alergii sau probleme respiratorii, nu vad nici o problema.
Problema cu rosul prin casa poate sa apara din lipsa educatiei sau din plictiseala (ambele din neglijenta stapanului).

| emma_6707 a răspuns:

[nu-s parinte dar raspund totusi]
daca atat fiica dvs cat si sotul isi doresc cainele de ce sa nu le faceti o bucurie?
avand in vedere ca partea financiara nu conteaza, l-ati putea da de mic la dresat si acolo ar fi invatat ce e bine si ce nu, cat despre parul catelului, nu cred ca ar fi o problema daca se sterge praful zilnic, se aspira des si se scutura sternuturile[in cazul in care cainelui ii va fi permis sa doarma/stea in pat]

| LilysdaS a răspuns:

Bishon frise costa in jur de 1500-1800 lei, sunt dragalasi si afectuosi, NU lasa par, sunt usor de dresat mai mult detalii pe www.animale.ro
mult noroc