| Bell10 a întrebat:

Buna ziua tuturor am nevoie urgenta de ajutor... Am un catel bichon maltez de 1 an si o luna care cand sta singur acasa face numai probleme: zgarie usi, roade distruge tot ce are in preajma. Si nu o face tot timpul dar si cand o face iese urat. AS vrea sa stiu ce masuri as putea lua, dresajul oare ar functiona? Si cam cat ar costa.Astept pareri multumesc mult -.- { FUNDA}

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca dresajul ar functiona insa dresajul ar trebui sa il faci tu. Pentru mai multe detalii despre dresaj cauta pe net si pe youtube gabriel cocu. Daca totusi cu dresajul nu merge inseamna ca ii e dor de tine si nu ii place sa fie lasat singur deloc. Ca sa diminuezi suferinta lui lasa-i un tricou cu mirosul tau cand nu esti acasa. Cat lipsesti de acasa? Daca nu e NIMENI acasa timp de 8 ore, ar trebui sa-ti mai iei un caine sau sa il oferi spre adoptie, cel mai grav. Succes!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cel mai simplu e sa-i cumperi o cusculita si sa-l incui, va sta linistit si se va invata sa doarma in acest timp, cat sunteti plecati.Cateaua mea avea obiceiul sa faca mizerie incasa daca plecam si o lasam in casa, inchisa nu face asta.Numai bine.happy

| mimi2000mimi a răspuns:

Da,trebuie sa-l dresezi:
iesi din camera si fa liniste,ca si cum ai fi plecat,dar catelul trebuie sa creada asta cu adevarat,dar tu sa nu fi plecat.
daca el se apuca sa faca probleme, cearta-l si arata-i un bat, iar daca sta cuminte, recompenseaza-l.
poate pare inutil, dar ii eficient si nu costa nimic.eu asa am facut cu pechinezul meu si m-a ascultat...

| crystyna92 a răspuns:

Inseamna ca sta mult timp singur si se plictiseste sau ii e dor de tine...da, dresajul ar functionawinking