Întrebare recomandată | aimullah123 a întrebat:

Ca sa adopti un catel de la un adapost de caini fara stapan, de ce acte ai nevoie? Cum se procedeaza ca sa ti-l poata da?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce frumos Caine ai in avatar

Adopţia câinilor din adăposturi se face cu prezentarea în copie a următoarelor documente:
- Acordul asociaţiei de proprietari sau, după caz, a vecinilor, în cazul în care adoptaţi mai mult de doi câini.

Persoanele ce adoptă în numele unei terţe persoane trebuie să prezinte:
Împuternicire notarială de semnătură
Copia cărţii de identitate a persoanei pe numele căreia se face adopţia şi copie a cărţii de identitate a persoanei împuternicite.

Pentru adopţia de către o persoană care are domiciliul în străinătate:
Copia actului identitate din care să reiasă adresa de domiciliu
Copie spaţiu
Copie adeverinţa de venit

Ce prevede declaraţia de angajament

Înainte de a intra în posesia animalului va trebui să semnaţi o declaraţie de angajament. Veţi promite sub semnătură că veţi avea grijă de animal, îl veţi hrăni corespunzător, veţi merge cu el la veterinar, iar în cazul pierderii sau furtului vă asumaţi să anunţaţi Serviciul de Gestionare a Câinilor fără Stăpân în maxim 15 zile.

Dacă nu mai doriţi să păstraţi animalul sunteţi informat că trebuie să restituiţi animalul şi sub nicio formă să nu-la abandonaţi.

https://adevarul.ro/......index.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cerere. Buletinul.