| EmilTraian95 a întrebat:

Cainii pot sa moara de la paracetamol? Catelul meu a ajuns din greseala la o trusa de medicamente si a cam halit cateva chestii de acolo. Ce medicamente comune sunt nocive pentru caini?

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca cainele tau se simte rau dupa ce a halit medicamente periculoase, sa bagi in gura 2-3 linguri de smantana sa taie efectul intoxicatiei! Dar sa dai sa bei din strachina niste lapte!

| Georg13 a răspuns:

De la o pastila nu, de la mai multe, exista riscuri. Da-i niste lapte ca sa il detoxifice, insa daca vezi ca ii e rau mergi la veterinar.

| Correct a răspuns:

E tare ca al tau ia pastile din proprie initiativa, al meu trebuie silit.

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns (pentru Correct):

Si al meuwinking I le invelesc intr-un strat de pate sau ceva de genul si tot nu vrea laughing

| CryBaby a răspuns:

Pentru noi tratament, pentru ei otrava! In cazul in care animalul de companie se imbolnaveste, se intampla ca, in prima faza sa facem tratament acasa si chiar sa incearcam tratament cu medicamente de uz uman. Cu toate acestea, aceasta practica ascunde o multime de pericole pentru animal sau poate duce la moarte, mai ales daca sunt combinate gresit.
Ei au voie numai medicamente pentru căței.
P.S : E bine de știut că animalele de companie (câini și pisici) pot muri in cauza ciocolatei cafelei, sucului Cola.Inclusiv din cauza medicamentelor necorespunzătoare.

| AwareSty a răspuns:

Dul la un medic veterinar daca iti pare ca nu se comporta la fel ca inainte.

| ingerdemonic a răspuns:

Nu se da lapte in cazuri de genu, il intoxici mai rau. Laptele favorizeaza intrarea acelor toxine in sange. Asa e si in cazul otravirii cu pesticide, stricnina, medicamente. Indicat ar fi sa ii dai doar apa, si mancare de regim daca vrea sa manance, al meu sa intoxicat cu niste insecticide acus 2 saptamani, iar medicul veterinar mi-a recomandat in prima faza apa si mancarica la regim si in cateva zile mi s-a facut cainele bine. E drept, nu era un caz grav.