| Anamaria13m73829j a întrebat:

Cam cânt durează până se obișnuiește un câine cu lesa? Eu am un câine de aproape 1 lună și nu vrea să meargă (e bichon)

2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Catelusul tau este o figura happy vrea sa mearga cum vrea el.
Daca aveti lesa si zgarda, cumparatii din Pepco (sunt ieftine) un ham de catel, si vedeti daca ii este mai ok asa.
Daca este pui mic, s-ar putea sa se mai arunce pana mai creste asupra lesei. Trebuie sa il certati usor cand vrea sa manance lesa si sa il socializati mult cu catei. Daca ati putea sa va faceti prieteni cu persoane care isi plimba cateii in lesa, sa imite si el cateii.

| ValentinGabi a răspuns:

Dacă îl scoți la plimbare în parc sau pe trotuar încearcă să îi pui un ham poate se obișnuiește mai ușor, sau cu zgarda si sa-l mai lași să se ducă si unde vrea el