| traficantdenume a întrebat:

Cand incepe perioada de imperechere la pisici si cat dureaza gestatia?

1 răspuns:
| angelBlack00 a răspuns:

Perioada imperecherii, cand pisica este receptiva la avansurile motanilor si trece la fapte. Aceasta etapa poate dura intre 3 si 16 zile. Adesea, chiar si cea mai nazuroasa sau timida pisica actioneaza ca si cum ar fi luat lectii in arta seductiei, asemenea unei curtezane.
Semnele timpurii ale perioadei de imperechere includ un mieunat mai gutural si mai pronuntat, cu tonalitati variate, adesea de nesuportat, care parca nu se mai termina. Femelele nu convoaca motanii prin sunetele emise doar noaptea, ci si in timpul zilei.
gestantia dureaza intre 63 si 68 de zile