| pink13 a întrebat:

Cand naparleste un bichon? funda:*

Răspuns Câştigător
| alinae a răspuns:

Bichonii în general nu năpârlesc.Deaia vezi toată lumea ca îşi ia bichon. Poate uneori,câteva fire, dar daca îi faci băiţă destul de des(sau îl perii), nu o să-i cadă părul.

Dar te poti uita si aici:

http://www.animale.ro/articole/topul-cainilor-care-nu-naparlesc
Bafta:D

4 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Naparleste la fel ca majoritatea animalelor. Primavara( cand vine caldura el nu mai are nevoie de mult par pe el) si toamna(parul i se schimba pentru ca vine iarna si are nevoie de blana groasa).

| LaraDot a răspuns:

Bichoni sunt caini. ei nu naparlesc. poate le cade putin par...asta se intampla prin noiembrie si ii creste mai mult prin primavara. sper ca te-am ajutat

| Adelynna_4919 a răspuns:

Buna...pai bichonii nu au o perioada anume in care naparlesc.NU LE PREA CADE parul, doar daca este bolnav. S per ca te'am ajutat :*

| sweetkitty222 a răspuns:

Bichon Bolognese

Cainele de rasa Bichon Bolognese este un caine de companie deosebit de indragit, in special un caine de familie deoarece iubeste copii si are rabdare cu acestia. Invata lucruri noi foarte repede si este deosebit de devotat familiei sale.

Origini rasa:

Cainele de rasa Bichon Bolognese provine din Italia, numele lui se leaga de orasul Bologna din aceasta tara.In trecut era cunoscut si sub numele de,,bichon italian din Bologna'', fiind deosebit de popular si apreciat ca animal de companie in casele aristocratiei si nobilimii italiene incepand cu secolul al XIV-lea.

Infatisare:

La prima vedere impresioneaza blana alba, lunga, plina de carlionti care acopera tot trupul cainelui Bichon Bolognese, fiind mai scurta doar la nivelul fetei. Textura firelor de par este asemanatoare lanii si nu vor trebui tunse, de asemenea cainele Bichon Bolognese nu naparleste. Lungimea corpului cainelui Bichon Bolognese este egala cu inaltimea la greaban.

Personalitate Bichon Bolognese:

Firi jucause si prietenoase, cainii de rasa Bichon Bolognese stabilesc o relatie deosebit de stransa cu stapanii lor. O data cu inaintarea in varsta nu isi pierd din vitalitate si continua sa se joace ca niste catelusi. Dotat cu o inteligenta ascutita, este usor de dresat si isi doreste mereu sa fie pe placul membrilor familiei pe care ii apara cu orice pret deoarece nu cunoaste ce este frica. Cainele Bichon Bolognese are o fire docila, serioasa, initial are tendinta sa fie rezervat fata de persoanele straine. Au un simt al auzului si al vazului deosebit de bine dezvoltat, care ii face sa realizeze cand se petrece ceva nou sau neobisnuit si sa isi anunte imediat stapanii, fiind astfel adevarati caini de paza in ciuda taliei miniaturale.

Sanatate si ingrijire:

Sunt o rasa robusta, longeviva, care nu prezinta probleme majore de sanatate.

Indatoririle stapanului:

Cainii de rasa Bichon Bolognese au nevoie de atenta si prezenta familiei lor, de a caror lipsa indelungata sufera realmente. Devin atat de atasati de stapanii lor incat devin umbra lor si ii urmaresc din camera in camera. Blana lor alba are nevoie de un periaj zilnic, temeinic pentru anul se incalci si a-si pastra aspectul ingrijit.

Caracteristicile rasei:

Cap: teasta usor rotunjita, stop moderat, buzele si nasul trebuie sa fie complet negre.

Ochi: rotunzi, nuanta inchisa.

Urechi:situate sus, distantate la baza de cap, de lungime medie.

Piept: proportional cu restul corpului.

Coada: purtata curbat pe spate.

Inaltime la greaban: 25-30 cm.

Greutate la maturitate: 4-5 kg.

Durata de viata:
12-15 ani

Muscatura: In foarfeca sau in cleste.

Culoare: alb, culoarea sampaniei