Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Care dintre voi aveti broasca testoasa? As vrea sa imi cumpar si eu una dar mai intai sa aflu mai multe despre ele, de la voi, din experienta personala.Cum se cresc? Care e mai recomandata, de uscat sau de apa? Care e diferenta dintre ele? Cum e sa ai broasca testoasa? Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| stefioctavia a răspuns:

Eu am doua.sunt foarte dragute.iti recomand sa iti iei si tu. uite aici cate ceva despre eletongueuii de testoase sunt carnivori, insa si legumele sau vegetalele sunt recomandate pentru o dieta echilibrata. Lasati-le sa pluteasca pe apa, de unde micile broscute le vor pescui dupa pofta lor. O alimentatie completa se realizeaza, insa, cu ajutorul hranei preambalate (Tetra Repto Min, Gammarus etc.), care trebuie distribuita in cantitati moderate, o data sau de doua ori pe zi. Atentie: nu le supraalimentati! Orice exces in greutate cauzeaza o dezvoltare excesiva ce poate duce la deformarea carapacei. Apa si aerul din acvariu trebuie sa atinga o temperatura de 29 - 30:C, aceste conditii termice prelungind viata micilor testoase. In general, lampa incandescenta plasata deasupra acvariului va mentine ridicata si temperatura apei, mai ales daca exista si o piatra in apa. Pentru a mentine aceste conditii de mediu, va recomandam sa utilizati un termometru de acvariu ce poate fi procurat din magazinele de specialitate. chestia cu apa nu e neaparata daca o pui la lumina becului.Apa se schimba o data pe luna in totalitate si saptamanal intr-un procent de 25-30%. Chiar daca isi petrec o mare parte din timp innotand, este util sa-ti speli broscuta. Acest lucru se face utilizand o periuta normala de dinti. Freaca cu ajutorul acesteia fiecare solz de pe carapacea testoasei in parte.

Perierea ajuta la indepartarea algelor si baceriilor ce pot face rau testoasei.

De asemenea, e bine sa stii ca testoasele pot fi purtatoare de boli, cum ar fi Salmonella. La contactul cu oamenii se pot imbolnavi. De aceea, este indicat sa te speli bine pe maini dupa atingerea lor.ai mare grija la periere! trebuie periate usor fara a le freca cu putere! Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

As vrea sa iti spun de la inceput ca nu e usor sa ai grija de broasca testoasa. Usor e sa ingrijesti un hamster, dar nu o broasca.

In Romania, la petshop-uri se gasesc mai ales broaste testoase de Florida. Se gasesc si broaste de pamant, insa sunt foarte scumpe (peste 700 de lei).

In primul rand trebuie sa le asiguri conditii optime (acvariu mare, apa curata fara clor, mancare, filtru si incalzitor)

Cei care spun ca e usor nu se ocupa de ele, ci doar le lasa de capul lor. Decat sa iei un animalut sa il chinui, mai bine cumperi unul de care poti avea grija.

Broasca inseamna o investitie pe termen lung (20-30 de ani). Cat sunt mici trebuie sa fii foarte grijulii cu ele deoarece se pot imbolnavi destul de repede, insa dupa ce au crescut devine totul mai usor.

Eu am 2 broaste testoase, am avut 3, insa una am facut-o cadou. am avut grija de ele si am in continuare, varsta lor fiind de 4 anisori, dar am avut momente cand ma saturasem de ele.

Chiar daca le place pe uscat, ele trebuie sa manance in apa, iar acea apa trebuie curatata.

Cea de pamant, o tii intr-un acvariu, este mai usor de intretinut, insa e mult mai scumpa.

Daca mai ai intrebari, spune-mi.

Pa, pa.

| Sup3rN0va a răspuns:

Eu iti recomand testoasa de uscat deoarece sunt mai inteligente si o poti tine si prin casa si na o poti dresa bine.
Dar ca sa-ti permiti o testoasa iti trebuie un loc spatios minim 50 cm dar acum depinde si cat de mare sau mica e testoasa dar in fine un loc sa fie de vreo 5 ori mai mare ca ea sper ca intelegi.
Daca iti ei de apa nu uita ca iti trebuie urgent:Apa mai mare ca ea, o insula, intre 25-27 grade si daca e frig in locu/camera unde o ti pune-i si un incalzitor.

| Volibear a răspuns:

Eu am o broscuta de 5 ani nu face zgomot nu mananca asa mult si e usor de intretinut si plus de asta are acvariu deschis la mine langa calculator si cand ma uit la un film sta si se uita cu mine. Stie ca imi place compania laughing

| Alexiutza9 a răspuns:

Eu am, sunt foarte dragute nu fac galagie, dar daca carapacea lor se albeste te sfatuiesc sa-i dai vitamia A.O broscuta testoasa nu e nici foarte scumpa in medie 50-70 de lei.

| ldynina a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa iti eu o broscuta testoasa, sunt foarte dragute, nu fac zgomot, si usor de intretinut, am si eu una ce e drept este cam ciudata! laughing este broasca de apa si ii place mai mult pe uscat, o bag in apa doar cand mananca in rest "alearga" prin toata casa, o am de catva ani si m-am obisnuit cu eahappy este ca un copil.Pup