| GeOrGiAnA_7466 a întrebat:

Care este cea mai inalta(sau mare) si frumoasa rasa de caine?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

La o expozitie canina care a fost organizata acum cativa ani la Iasi, intreaga adunare a fost impresionata de singurul dog german din competitie.Este rasa cunoscutului Scooby-Doo; asezat cuminte langa stapanul sau, dogul respectiv, cenusiu la culoare, inalt de aproape un metru, puternic si ager dar cu o privire de om intelept a impresionat toata asistenta.Copiii deveneau intimidati in preajma lui iar oamenii maturi ii evaluau din priviri puritate trasaturilor de rasa; pot spuna ca si pe mine m-a impresionat prezenta lui; erau si puternicii Saint Bernard prin preajma, blanzi si domoli, dar niciun alt caine nu avea maretia demna a Dogului German.

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca e Ciobanescul Caucazian. Am vazut odata unu' pe strada cu un caine din asta in lesa. In primul moment, am crezut ca si-a scos ursul la plimbare. Era imens.

| Dragotta a răspuns:

Ciobanescul German

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Great Dane(Marele Danez) care are 1m si 7cm inaltime(masurata la umar) iar ridicat pe picioarele din spate masoara aproximativ 2m si 10cm. si arata ca un dalmatian

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Cea mai ‚mare’ rasa canina este considerata Mastiff –ul Englez (English Mastiff), reprezentantul acestei rase, Zorba, avand 155kg si o lungima de la nas la coada de aproximativ 2, 45m.

Aceasta rasa, Mastifful Englez, este considerata ca fiind cea mai mare rasa canina din lume datorita greutatii de peste 90kg pe care o au majoritatea cainilor din aceasta rasa. http://www.caini-pisici.com/index.php?page=intrebari&idintrebare=22

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Si daca vrei ceva mare si frumos. si intr-un fel de folos i`ati un saint bernard http://rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/saint-bernard-011.jpg
sau un Golden River :-* Fundaaa

| ana_8023 a răspuns:

Mie imi place saint bernard din cainii mari dar am ciobanesc cacaucazianhee hee

| Snaker a răspuns:

Cel ma inalt caine din lume este considerat a fi Gibson, din rasa Great Dane(Marele Danez) care are 1m si 7cm inaltime(masurata la umar) iar ridicat pe picioarele din spate masoara aproximativ 2m si 10cm. http://www.google.ro/......tp?/images

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de preferintele tale. Pt mine este ciobanesc-germen deoarece este destept si nu mananca mult, este foarte jucaus si un roial aparator al locuintei tale

| alesia29 a răspuns:

Sant bernard

| blurixe a răspuns:

St. Bernard

| Inori a răspuns:

Ciobanesc de orice fel eu am mioritic si este superba big grin

| alexibi a răspuns:

Pai cea mai inalta ar fi Great Dane(Marele Danez)... dar si Mastiff ajunge pana la 2. 50 m