| dadaina a întrebat:

Care este diferenta intre granulele pentru catei de la Royal Canin: Mini Junior, Medium Junior, Maxi Junior si Giant Junior? Difera doar marimea granulelor pentru fiecare categorie in parte si cantitatea de hrana recomandata pentru un caine care la varsta adulta atinge x kg sau e modificat si continutul ingredientelor? Intreb acest lucru deoarece astazi am ramas fara mancare pentru puiutul meu de Akita Inu de 5 luni, mergeam pe RC maxi junior si azi nu i-am mai gasit maxi si vanzatoarea de la pet shop mi-a recomandat medium spunand ca difera numai marimea granulelor. Este adevarat sau a fost doar o strategie de marketing sa isi vanda marfa? Oricum nu am luat decat pentru 2 zile urmand sa ii cumpar un sac intreg cand reinoiesc stocul de maxi junior.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Aceste diferentieri sunt in functie de rasa. Eu am bichon si ii iau mini junior, pentru ca e rasa mini. Tu iei maxi junior pentru ca animalutul tau face parte din categoria maxi a cainilor. Si macarea lor e facuta in functie de rasa si varsta. Adica nu ii poti da cainelui tau mini junior pentru ca va avea energie cat un bichon... Exagerez un pic, dar cam asta e rationametul. Fiecare categorie de rasa are nevoile ei, unii sunt mai energici si au nevoie de mai multe proteine, altii mai lenesi si daca ar manca la fel de multe proteine s-ar ingrasa peste masura.
Ce a facut vanzatoarea de la pet-shop a fost o strategie de marketing, sa nu te duci la alt pet-shop sa iei mancare si sa ramai client fidel acolo.
Totusi nu te speria, ca nu e o tragedie ca ii dai 2 zile altfel de mancare, conteaza pe termen lung.

7 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Legat de sacii de mancare, nu mai fugi de ei. Este mult mai sanatoasa mancarea dintr-un sac nedesfacut, decat cea vrac de la pet-shop. Gandeste-te ca bobitele contin si grasimi si daca le lasi in contact cu aerul vor oxida, vor deveni rancede. Si cand le iei din pet-shop nu stii de cand e desfacut sacul respectiv, poate zace acolo de cateva saptamani. In felul asta ii poti distruge ficatul si te trezesti ca la 1-2 ani are deja ficatul marit si alte probleme. Mai bine ii iei tu sac intreg si il sigilezi dupa fiecare desfacere (majoriatea au ''fermoar'' sus), e si mai economic si mult mai sanatos pentru el. Gandeste-te cum ar fi sa iei tu o cutie de pate de la magazin desfacuta...

Răspuns utilizator avertizat
| Miha a răspuns:

Pai din cate stiu eu nu este marimea granulelor ci este de pe varsta Dar poate ca este dupa marimea granulelor.Eu nu stiu mama mea cumpara mancare pentru catelbig grin

| dadaina explică:

Categoriile acestea care le-am scris eu sunt toate pentru Juniori si stiu ca difera pe ambalaj doar greutatea la varsta adulta a catelului.De asta intreb ca nu sunt lamurita daca e diferenta la compozitia granulelor.Pentru cateii mai mici este gama puppy si pentru cei mai batrani: adult si senior tot in aceleasi categorii: mini, mediu etc.

| dadaina explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam si eu ca logic asa e si i-am spus si vanzatoarei ca eu nu cred ca are acelasi aport de minerale, vitamine, proteine etc. mancarea pentru maxi ca si cea pentru mediu insa ea tot zicea ca difera doar marimea granulelor, ca un catelus mai mic nu poate rontai granule mai mari laughing. De asta am si vrut alte pareri. Era bine daca aveam ambalajele de la fiecare produs in parte sa confrunt exact ingredientele fiecarei categorii de la Junior.
Nu raman client fidel deoarece e prima oara cand intru in acel pet shop. Pana acum comandam sacii de mancare de pe internet, e si mai ieftin cu aproape 4 ron pe kg si la 15 kg se simte la buzunar insa nu s-a incadrat in termen firma de unde luam mancarea, dupa 5 zile am sunat la ei si nici macar nu trimisesera pachetul, asa ca am anulat comanda...in baza lor trimiteau dupa Paste si imi murea cainele de foame laughing glumeam bineinteles...

| dadaina explică:

Stiu sufletel! A fost urgenta cu hrana luata din pet shop am scris ca luam sacii de pe net in mod obisnuit. La royal canin maxi junior doar cei de 4 kg au fermoras din ala de plastic la gura saculetului. Ce am luat mari de 8 si 15 kg nu aveau fermoar insa macar stiam ca sunt desfacuti de mine. Eu ii prind acasa cu carlige la gura laughing

| kandia a răspuns:

Akita inu este un caine de talie mare. este corect sa il hranesit cu maxi junior! daca nu ai gasit maxi junior nu este o mare problema ca ii dai cateva zile medium junior!
ideea este asa: mini pentru catei care la maturitate ating 10 kg, medium pentru catei care la maturitate ating 25 kg, maxi pentru catei care la maturitate ating 40 kg iar giant...peste 40 kg! asta este explicatia la sortimentul de hrana royal canin!