| Savu4iosif a întrebat:

Care este incubatia la austrolorp? Este ca la gainile normale?
PS: Dau funda.

4 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Înaintea introducerii ouălor la incubaţie, în incubator se va face curăţenie si dezinfectie iar după aceea aerisirea lui şi abia apoi se vor introduce ouăle la incubaţie.
Pe toată perioada de ecloziune se vor urmări zilnic parametrii de incubaţie (temperatură, umiditate, ventilaţie) şi se va interveni, dacă este cazul, pentru remedierea grabnică a deficienţelor. Temperatura medie optimă, în jurul oului pus la incubat, trebuie să fie de 37, 5-38ºC, ceva mai ridicată la început şi puţin mai scăzută la sfârşitul perioadei de incubaţie.
De asemenea, pe tot parcursul incubaţiei, ouăle vor fi întoarse în incubator. Temperatura în încăperea în care este plasat incubatorul trebuie să fie între 20-22ºC, iar umiditatea aerului de 60-70%.

| Savu4iosif explică (pentru mihaela000ela):

Asta stiu dar ma intereseaza sa stiu care este incubatia oualelor de austrolorp.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, este exact la fel. Am și eu câteva. Toarnă ouă din ele la greu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un ou de gaina orice ar fi.
20-21 de zile.
Si este australorp nu austrolorp, rasa australiana.