| Lucky8 a întrebat:

Care este mai bun de paza? Masculul sau femela rottweiler?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

În cazul rottwerilerului femeia e mai agresivă. Am o cunoştinţă care avea şi mascul şi femelă şi a trebuit să împuşte femeia la un moment dat că era mult prea agresivă.

| RedNose a răspuns:

Femele sunt mai protectoare si mai iubitoare...de obicei, daca e prima data cand ai un caine gen rottweiler, mai dominant e bine sa iti iei o femela, daca ai experienta nu conteaza. Una peste alta, cred ca nu e mare diferenta intre femela si mascul din punct de vedere al pazei.

| Mihaela1964 a răspuns:

Femelele sunt mai rele decat masculii, chiar daca au forta mai mica datorita instictului de aparare nativ-exista si-o vorba: e rea ca o catea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine iei si femela si mascul pentru ca asa se indeamna unul pe celalalt si nu vei mai avea probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul,dar daca ai si pui pune femela

| AlexAleex a răspuns:

De obicei masculul, dar cand vine vorba sa isi apere puii, categoric femela.

| Trandafirii a răspuns:

Femela

| iRobby a răspuns:

De la clasa Rottweiler este mai pazitor masculul. Vecinii mei au un Rottweiler de 1 an, si el nu este rau, dar cand vine cineva strain in curte la ei, rupe cate o-data si lantul. Dar pentru paza, iti recomand Ciobanesc German, este mult mai inteligent ca Rottweilerul si daca ai copii este ideal cainele!

| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Masculul, desigur.

| Bianca555 a răspuns:

Depinde de temperament dar de obicei masculi deoarece au un instinct mai dezvoltat decat femelele in apararea teritorului