| anonim_4396 a întrebat:

Care firma de mancare este cea mai sanatoasa pentru pisici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ii dau motanului kitekat/whiskas si nu am avut probleme cu el pana acum. (nu se pune ca lasa blana peste tot laughing )

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu tot W ii dau de cand o am dar am citit ceva articole ca nu ar fi bune si trebuie sa fie cu ph control, mai citisem si ca un motanel murise si fusese hranit doar pe baza de W si K http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 32953-HRANA-pisicilor-tinute-numai-in-apartament acum nu stiu ce sa mai cred despre Whiskas. :|

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, uneori mai mananca si el carne / cartofi, eventual mai fura ce e prin oala cand nu e pus capacul.
Aa, si mai ''roade'' niste iarba de la plante pe care o da afara prin voma dar cu ea mai iese si blana care a ajuns ''in el''. Sunt si ierburi speciale pentru pisici prin magazine. big grin
Nu am apucat sa il duc nici la veterinar si acum face prin casa ca e in calduri (nici nu mai mananca asa mult)
Pisica ta cati ani are? :d

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa il obisnuiesc doar pe hrana speciala doar ca si un regim doar pe asa ceva de la o firma " dubioasa " e periculos si chiar nu stiu ce sa aleg intre Purina si Royal. Eu citisem recomandari de la un proprietar de pisici persane pentru aceste firme. Are 3 luni si il am de 5 zile, a ta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Al meu in aprilie a facut 1 an big grin Il am din iulie, anul trecut, l-am primit cadou si pana acum s-a mentinut numai pe kitekat/whiskas/conserve pentru mancare de pisici din kaufland si carne / cartofi (cartofi mai rar).
A mai avut si iarba pentru pisici, aia cica ajuta mult (citisem undeva).
Dar nu am apucat sa-l duc la veterinar pentru vaccinurile de le recomanda, si sincer sa fiu imi e cam mila. Tu ai dus-o?laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multi inainte kiss. Eu trebuie sa il duc la inceputul lunii viitoare dar imi e cam mila, pentru veterinar laughing. Al meu motan e un catel cand se joaca si un porcusor cand mananca laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie imi e mila de motan nu de veterinar laughing Dar tot trebuie sa il duc la castrat ca a inceput sa se usureze prin casa.
Faza e ca nimeni nu are ''curajul'' sa il duca, mai ales cand face pe nevinovatu si incepe sa se tavaleasca pe jos cu burta in sus. sad
E priceput veterinarul unde il duci?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inca nu l-am dus ( il am de 5 zile ), trebuie sa ma interesez la o femeie de la mine de la bloc daca nu il duc la veterinaru persoanei de la care l-am adoptat. Oricum si mie imi e mila de el si la vaccin si la castrare, se miorlaie asa dulcii cand nu ii place love struck. Dar oricum e pentru binele lui thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu pricep, ce boli poate sa ia daca sta numai prin apartament.
Tu il castrezi asa de mic? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai astept, oricum nu m-am informat care mai e treaba cu castratul da nu vreau sa intre in calduri laughing.
Umm, mai bine sa fie in siguranta nu? Tu de unde l-ai luat?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar, am citit un articol care zicea ca se poate castra de la 4-5 luni si cica in cazuri speciale ( care naibi or fi alea ) si mai devreme smug.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, nu e prea placut sa se usureze prin casa, mai ales noaptea si sa te trezesti in toiul noptii ''imabalsamat'' in mirosul... "nevoii motanului.
Eu l-am primit cadou de la mama de ziua mea. O colega de-a ei de servici gasise niste puiuti aruncati pe strada si i-a luat la dansa acasa sa-i ingrijeasca.
Si cum mama se intelege bine dansa, motanul a avut ghinionul sa ajunga aici. laughing
Al tau sta sa ii faci baie?:-s

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah stiu ca nu e placut. Eu am avut o pisica necastrata si imi canta toata noaptea draga de ea :X.
Mai cu chiu cu vai a stat sa ii fac eu o baita asa de acomodare cu apa. Ma asteptam sa ies muscata si zgariata dar a stat cuminte. Ce'i drept eu nu l-am bagat in litri de apa. Dar cand i-am facut baie cu mami pentru deparazitare ( o ora ) pe la sfarsitul baii a inceput sa muste, se plictise saracu sa stea cu apa pana la gat.sad
Si ai de gand sa-l castrezi pe al tau?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. pai nu cred ca ar fi o alta cale de a-l opri din ''usuratu'' prin casa. Dar am auzit ca dupa castrare ei raman la fel, nu se schimba.
Mai greu e cu dusul la veterinar, ca nimeni nu vrea sa il duca, din mila desigur.
Cand l-am primit am reusit sa ii fac dus dar cu greeu, se agita / dadea din labe / mieuna tare / fugea din cada si de atunci doar il mai clatesc (rareori) cu apa si sampon de-al lor.
Ce culoare / culori are al tau?big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu i-am pus un prosop in lighean ca sa aiba de ce sa sprijine da citisem ca merge si cu ceva cauciuc sa nu alunece thinking Al meu e gri inchis cu ochii verzi-galbui, al tau puppy dog eyes?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Woa, aia mi se par cei mai tari motani, cu blanita lor gri.
Al meu... e alb cu niste pete (unele ''dungate'' altele nu, printre care una de pe spate care se aseamana cu o inima big grin ) si cu ochi tot asa verzi-galbui.
Al tau fuge prin bloc cand deschizi usa de la intrare?laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gata, caz inchis! Imi aratibatting eyelashes?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da :d dar nu am pus pe net nici o poza cu el, deci nu am link laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie iti trimit id prin mesaj. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A, bine big grin

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Wiskas.

| CoolGirlAnonima a răspuns (pentru mgtow):

Eu zic Royal Canin pentru pisici.Dar iti recomand sa nu iei cionserve de la ei doar daca vrei ca pisica sa vomite.Conservele iale de la Cezar sunt cele mai bune dar totusi nu stiu daca sunt si de pisici intreaba dar eu stiu ca pentru caini este 6, 50 lei.

| CoolGirlAnonima a răspuns (pentru CoolGirlAnonima):

Conserve*

| anonim_4396 explică (pentru CoolGirlAnonima):

Conservele de la Purina nu sunt bune? Al meu toarce de ii cresc aripile cand mananca hrana umeda de la wiskas dar trebuie sa o ilocuiesc cu alceva.

| Purification a răspuns:

Eu ii dau motanului meu, Mark mancare de la Royal Canin si cateodata si de la Whiskas

| anonim_4396 explică (pentru Purification):

De care este mai incantat?

| Purification a răspuns (pentru anonim_4396):

De Royal Canin.

| ligiligi a răspuns:

Buna! Eu pisicilor mele le dau Whiskas dar foarte rar.De obicei mananca ce mananc eu...mancarea gatita{carne, cartofi, supa etc).Sa nu ii dai conserve pentru ca nu sunt sanatoase deloc si se poate imbolnavi pisica.Eu cred ca cea mai sanatoasa mancaree de pisici e:mancarea gatita.

| ligiligi a răspuns:

Sa nu o obisnuiesti doar cu mancarea de pisica pentru ca nu e asa sanatoasa si iti moare mai repede pisica.

| anonim_4396 explică (pentru ligiligi):

Am vazut ca sunt ceva restrictii in privinta mancarii gatite si am zis ca e mai simplu sa ii dau mancare speciala. Plus ca are doar 3 luni si are nevoie de proteine mai multe ca sa creasca :-s. Cel putin eu asa consider, corecteaza-ma daca gresesc.

| CoolGirlAnonima a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate acum eu zic royal canin dar este alegerea ta ce ii dai oke eu am citit recomandari si am mers la o prietena am intrebat si la pet shop acum am venit acum tu stii cel mai bine pentru ca eu am un caine nu o pisica dar ti-am zis de acum sa nu ii dai pedigree pentru ca daca ii dai am auzit ca multe animale o murit pentru ca o mancat asa ceva:I.mie si frica sa ma gandesc.

| ligiligi a răspuns:

Proteinele nu se gasesc doar in mancarea de pisici ci si in alimente.Eu nu zic ca mancarea de pisici e rea, poti sa ii dai dar din cand in cand are nevoie si de lapte, branza si putina supa nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru ligiligi):

Pai din moment ce pernutele contin lapte, legume, carne are toata diversitatea. Dar nu cred ca o sa ii exclud din dieta carnea fiarta si lapticul.

| anonim_4396 explică (pentru ligiligi):

O sa caut ceva retete pentru porcusorul meu dar tot mai ok mi se pare sa ii dau Royal.

| ligiligi a răspuns:

Stiu ca contine legume dar foarte putin ai o data pe zi trebuie si aceste alimente.

| ligiligi a răspuns:

Mie nu dar faci cum vrei.Bafta!

| daddy001 a răspuns:

Kfc!

| Flavian_Ionut_Cirnu_1988 a răspuns:

Cele de la Purina sunt cele mai bune. Pana recent numai Friskies le-am dat si n-am avut probleme nici cu caderea parului la ei nici cu altele. De cand le-am dat Whiskas au inceput sa umple casa de par. Clar trec inapoi pe Friskies.