| VyVyK a întrebat:

Care imi spune si mie cum sa imblanzesc un papagal [Micul alexandru] sau sa il invat sa vorbeasca?
Il am de 1 saptamana. TIpa de la magazin a zis ca e pui. dar se pare ca este cam fricos.

Răspuns Câştigător
| DrugFree a răspuns:

Te invat cum sa il inveti sa vorbeasca. Pentru inceput, repeta un cuvant simplu ( ex : un, ca, hei etc. ) El o sa invete, incet sa-l repete. Apoi, dupa ce il invata ( dar bine de tot ), incearca un cuvant mai greu ( ex : Vino, haide, stai etc. ) si asa o sa invete sa vorbeasca incet. Invatal cuvinte, apoi leaga si formeaza o propozitie scurta ( ex : Vino aici, stai cuminte etc. ) Si cand o sa invetze sa zica si el asa, poti trece la propoziti mai,, ne-simple " ( ex : Vino aici_____(cum il cheama pe el, nu mai musca (daca o sa muste ) etc ), o sa repete si el.
Te invat si cum sa-l imblanzesti : ia patrunjel, si da-il sa-l manance din mana ta. Incearca sa pui si mana pe el ( la inceput o sa dea din aripi ), dar o sa se-nvetze. Apoi, da-i si lui/ei drumul intr-un loc unde nu poate sa scape, dar sa zboare lin.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Ai nevoie de un material de culoare inchisa, cu care sa-i acoperi colivia seara la culcare... dimineata, ridici materialul si vorbesti cu el aproximativ 10 minute, dar aceleasi cuvinte, ori ''buna dimineata'', ori "te iubesc",/cu pauze dupa cele 2 cuvinte/ nu mai mult, pentru ca il derutezi. Faci acest lucru pana cand, in toiul zilei, cand ii vei spune cele doua cuvinte, el iti va raspunde la fel, din acel moment nu mai are nevoie de acoperis deasupra coliviei. Apoi, in camera cu usa inchisa poti sa deschizi portita coliviei si il lasi sa faca ce vrea el, iese bine, nu iese tot bine, dar daca iese din colivie, trebuie sa il prinzi tu si sa il pui la loc, dupa un timp se va duse singur la locul lui. Sa nu-i pui oglinga, ca se priveste, nu mai vorbeste si nici nu va mai primi un alt papagal, de sex feminin, langa el. Sunt multe de spus, dar deocamdata ajunge. Scuza-ma numele este prea lung, Cochi, Puf, deja cunoscutul Coco...sau gaseste tu altul la fel se scurt, uite Alex, este bun.

| DyAnA_6324 a răspuns:

Trebuie sa il lasi sa se acomodeze inca ii este frica de mediul inconjurator. cu timpul trebuie sa ii repeti cuvintele pana ce se prind de el. va vorbi pe neasteptate. uite iti dau un site in care te mai poti documenta http://www.papagalul.ro/miculalexandru.html
http://www.latifa.ro/......r-speriati

| FluGg a răspuns:

Eu il invat pe al meu "CUCU" laughing trec pe langa el si ii spun de vreo 50 de ori "CUCU" laughing

| yanis1208 a răspuns:

Dacă vrei sa vorbească trebuie sa ei acel lucru în mana si sa îi repeți de 50 ori așa am făcut eu
Succes

| laura1214 a răspuns:

Ca sa il inveti sa vb trebuie sa vb cu el si sa ii repeti un cuvant si el il invata