| Stan_Sebastian_1990 a întrebat:

Cat cantareste un catel de mops la nastere

5 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

500-700 grame.

| LaLaura a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Nu are cum sa aiba jumatate de kg la nastere, un puiut de caine cantareste in jur de 200-350 de grame

| kar1GaNNN a răspuns (pentru LaLaura):

Depinde rasa de caine ca nu poate fi la nastere un ciobanesc de bucovina cat un pichinez.

| LaLaura a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Ba da, au cam aceeasi greutate, pentru ca un pechinez naste maxim 3 pui, iar un ciobanesc poate naste si 12. Asta inseamna ca mama poate lua in greutate minim 6 kg in plus ( dupa spusele tale) la o nastere, si este absurd asta.
Nu calcua greutatea unui pui nou nascut cu rasa mamei, pentru ca nu asa se calculeaza, puii vin cu aproximativ cu aceeasi greutate indiferent de rasa iar o data ce se dezvolta, atunci se dezvolta diferit in functie de rasa puiului.

| Roman_Georgiana_1958 a răspuns:

LaLaura gresesti! Eu am avut o cațea de rasa pechinez si a fătat 6 pui!