| anonim_4396 a întrebat:

Cât timp trăiesc porcuşorii de guineea şi cu ce se hrănesc?

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Ma bucur ca ai pus intrebarea aceasta.Eu am un porcusor de Guineea asa ca te voi ajuta cu cea mai mare placere^^
Un porcusor, daca este hranit corect, este ingrijit, curatat, traieste intr-un mediu curat si nu sufera de ceva boala, acesta poate sa traiasca 8 ani.
Il poti hranii cu morcovi, seminte speciale pentru porcusor ( le gasesti in orice magazin pentru animale), fan, mere, coaja de paine uscata.
Este foarte important sa il hranesti in cantitati regulate, daca ii vei da prea mult se va imblonavi.
Daca mai ai ceva nelamuriri ma poti contacta prin mesaj privat^^

6 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Nu stiu cat traiesc porcusorii de guineea dar uite cu ce ii poti hranii :
http://www.animalutze.com/articole/hrana-cobai.php

| Maraa a răspuns:

Gasesti mai multe chestii aici http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm

| KyraW a răspuns:

Traiesc intre 5 si 7 ani,si se hranesc cu : iarba,coji de mar,morcovi, porumb, grau. furaje.fan.

| Luts02 a răspuns:

Pai ei mananca aproape toate legumele in afara de salata si varza(le face rau)si daca stai la tara e un mare avantaj pentru ca ei mananca si fan si lucerna.si traieste in medie de 6 ani dar daca nu ai grija de el cum am facut eu(a murit de frig)s-ar putea sa moara si mai devreme.Si inca un sfat ar mai fii sa ii schimbi rumegusut des pentru ca incepe sa miroase urat si se imbolnaveste.

| MihaiDxx a răspuns:

Buna!
Am si eu un porcusor de guineea are in jur de 6 ani jumatate, in fine; porcusorii de guineea traies maxim 10 ani(am aflat de la profesoara de biologie).Sa stii ca nu trebuie sa ii hranesti cu salata sau cu varza ca eu am mai avut un porcusor de guineea cand eram mai mic si i-am dat varza iar dupa 12 ore a murit.In fine, cum am spus mai sus maxim 10 ani.De curiozitate, ai mascul sau femela? Daca vrei vorbim pe mess (imi dai id-ul tau sau cum vrei, pe skipe sau facebook)sa ii imperechem dar sa ai fata ca eu am baiat si daca ai putea sa-mi dai niste poze cu el/ea sa facem o comparatie intre ei. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Madalin_Grosu_1994 a răspuns:

Porcusori de guineea traiesc aproximativ 8 ani cel mai mult a trait un porcusor 15 ani deci nu-ti face griji si ca mancare fructe, legume, paine, iarba ca un iepure.