| PredatoR a întrebat:

Cate vaccinuri trebuie facute la un Rottweiler, la ce varsta se fac si cam cat costa vaccinurile? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Nu conteaza rasa. La toti cainii se fac aceleasi vaccinuri.
Primul (anti Parvo si Corona) se face intre 6 si 8 saptamana si costa 15-20 ron.
La 2 saptamani de la primul, deci intre 8 si 10 saptamana se face un polivalent (anti Leptospiroza, Hepatita, Adenoviroza, Parainfluenta si inca vreo 2 boli) si costa 25-30 ron.
La 2 saptamani de la al doilea, deci intre 10 si 12 saptamana se face al treilea, care e de fapt al doilea facut inca o data, ca sa fie sigur ca se imunizeaza. Costa la fel.
Apoi in jur de 6 luni se face antirabicul si costa tot vreo 30 maxim 35 ron. Si vezi ca antirabicul e vaccin viu si f puternic, asa ca nu-l lasa pe veterinar sa il faca o data cu al treilea vaccin (ca majoritatea asa fac si gresesc). In urma antirabicului e posibil sa apara febra, sa fie apatic catelul, sa vomite. De aia e bine sa il faca la 6 luni, ca e mai mare si suporta mai bine vaccinul. Oricum toate starile astea daca apar, trebuie sa dispara in maxim 24 ore.
Si apoi se fac anual toate vaccinurile asta de la inceput intr-un singur vaccin. Si costa vreo 60 ron.
Si vezi ca pana face primele 3 vaccinuri nu are voie sa iasa din casa. De fapt ideal e sa-l tii numai in casa pana trece o saptamana de la al treilea vaccin.
Si sa nu uiti sa-l deparazitezi cu 2-3 zile inainte de fiecare vaccin. K daca ii face vaccin si are paraziti intestinali e posibil sa faca un soc si sa moara.
Bafta si ai mare grija de catel!

3 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa te duci la un medic veterinar. Iti va da toate raspunsurile de care ai nevoie (inclusiv daca aceasta rasa o poti stapani ).
Succes si multa intelepciune la alegerea cainelui!

| Laura a răspuns:

Nu mai tin minte exact cate, dar primul se face la 2 luni. Si apoi in fiecare an anti rabicul.

| Andutsaa a răspuns:

Vaccinurile se fac la fel la toti cainii, la 4 saptamani se face primul` vaccin apoi luna de luna, la catelusa mea asa i le facehappy. Sunt destul de scumpe vaccinurile in jur de 30 de lei... da` merita. Te-am pupat, pa-pa:*!