| AdrenalinTm a întrebat:

Cateaua mea dogo argentino s/a imperecheat cu un alt caine dogo din rasa ei, apoi din greseala s/a imperecheat inca odata cu un amstaff blue care este tot al meu.Ce se intampla cand naste?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Ciudat, de obicei cateaua nu mai doreste sa se imperecheze dupa o imperechere. Sincer nici nu am mai auzit de asa ceva. Normal ar fi prima imperechere valabila, deoarece primul spermatozoid fecundeaza ovulul, dar depinde la cat timp a fost a doua imperechere, ca daca a fost la cateva minute dupa, sunt sanse ca a doua imperechere sa fie valabila.

| presus a răspuns:

O sa faca niste catei cu trasaturi din rasa dogo si amstaff. Daca s-a imperecheat in aceeasi perioada cu amandoi cainii(aproximativ 1 luna). Daca s-a imperecheat a 2-a oara mai tarziu de-o luna nu o sa apara trasaturi din rasa amstaff la catei. Numai bine!

| LaLaura a răspuns (pentru presus):

Nu avea cum sa se imperecheze nici dupa 2 saptamani ( gestatia este de circa 2 luni ), deoarece avea pui in burtica, dar s.ar putea daca prima imperechere nu a fost ok, adica daca masculul ar fi sterp, si deci nu ar iesi embrioni din acea imperechere.

| presus a răspuns (pentru LaLaura):

Multumesc pentru explicatie.

| LaLaura a răspuns (pentru presus):

Nu ai pentru ce.