| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Cateii bichon yorkie terrier sunt mai scumpi decat bichon normal? adica va arat pozele daca nu stiti dupa rasa
1 yorkie terrier
http://www.yorkshire-terriers.net/images/yorkshire-terri er-0127.jpg
2.bichon normal(am auzit ca e mai greu de intretinut)decat yorkie:-sdeaiai vreau yorkie:D
http://www.dogtastic.org/......ichon3.JPG
si dau fundita!

Răspuns Câştigător
| kissy a răspuns:

Scumpa mea, daca vrei sa-ti iei o "bijuterie" de catel, trebuie sa-ti spun ca dincolo de pretul pe care il platesti la inceput e de preferat sa te gandesti foarte bine la intretinerea acelui sufletzel si la motivele pentru care iti doresti unul dintre cele 2 exemplare. Oricum, vei atrage toate privirile pe strada cu oricare dintre ei si sunt convinsa ca vei primi numai aprecieriwinking Parerea mea este ca fiecare dintre ei este superb in felul sau - amandoua rasele sunt absolut irezistibile!
Pretul... de achizitie (sa zicem) il platesti o singura data. Apoi ramai cu "bestia" fioroasa mai bine de 10 ani, timp in care vor exista cheltuieli luna de luna. In principiu costurile de intretinere se reduc la vaccinari, deparazitari, hrana si produse de ingrijire (sampon) + accesorii (cosuletz, hainutze etc) si jucarii. Daca vrei sa lesine lumea pe strada cand apari cu... El/Ea happy probabil vei fi interesata de hainutze mai deosebite (nu cele din categoria "necesare") si bijuterii - tu stabilesti limita de cheltuieli, insa acestea din urma vor fi ocazionale. Celelalte sunt constante si va trebui sa le faci lunar (mancare, etc.).
In principiu cheltuiala cu o asemenea dragalasenie nu ar trebui sa fie mare, pentru ca sunt considerati caini de talie mica si in comparatie cu un Rottweiler (spre exemplu) iti dai seama ca treburile vor fi mult mai simple.
Un sfat, daca-mi permiti: gandeste-te si la modul in care iti petreci de obicei vacantele. Daca pleci in afara tarii sa stii ca nu e tocmai usor sa iei cainele cu tine (nu va calatori in bratele tale in avion, ci in cusca, sunt conditii speciale impuse de companiile aeriene), iar daca il lasi in tara/acasa cand pleci in concediu, gandeste-te in cine poti avea incredere ca il poate ingriji la fel de bine ca tine, oferindu-i aceeasi afectiune si atentie. Un caine este ca un copil mic pana la sfarsit - copiii cresc si la un moment dat se descurca singuri, un caine ramane dependent de stapan pana la sfarsitul vietii.
Succes si inspiratie in alegere! Poate revii cu link-uri pe site-uri pe care ai pus poze.

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In primul rand nu exista rasa bichon yorkie terrier, exista rasele yorkshire terrier si bichon, iar bichonul poate fi maltez, havanez, bolognese sau frise.
In al doilea rand, legat de pret, yorkshire este mai scump decat bichonul. Adica poti gasi bichon si la 150 euro daca ai rabdare, dai anunturi si cauti pe multe site-uri. In schimb yorky nu cred ca gasesti mai ieftin de 350 euro. Din ce am vazut eu, pretul lor variaza intre 450 si 600 euro.
In al treilea rand, legat de ingrijre, nu exista diferenta intre ei. Adica au aceleai nevoi ca orice caine (vaccinuri, hrana, jucarii, pat, boluri, si tot ce ii mai trebuie unui caine), plus ca ei ambii au nevoie de o toaletare mai speciala din cauza parului care creste. Adica ambii au nevoie de periere zilnica, de tunsori la 2-3 luni si tot ce mai implica un caine pretentios. Nu poti sa zici ca unul e mai putin pretentios ca altul.
Si daca pot sa-ti dau un sfat, eu zic sa-ti iei bichon maltez fetita. Eu am una si e tot ce mi-as putea dori de la un caine. M-a surprins placut cat de destepti, ascultatori, iubitori si simpatici pot fi. Yorky n-am avut, asa ca sunt subiectiva.
Oricum, bafta si sa ai mare grija de catel!

| Emeraude a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa spui, insa nu exista "un bichon e mai usor de intretinut decat un yorkshire", amandoi au cate-un suflet si au nevoie de iubire, mancare, apa, plimbari, joaca, etc. Eu am un Yorkshire de 6 ani si e dificil de intretinut, dar bucuria recompenseaza totul! Se poate ca, din cauza blanii albe, un bichon sa necesite imbaiere mai des, deoarece se murdareste repede, dar daca ai grija sa nu intre prin toate mizeriile, atunci nu ar fi o problema.
Yorkshire-ul meu a costat, la vremea respectiva, in jur de 1000 de euro, dar am primit-o de afara, nu stiu care sunt preturile acum, dar oricum daca vrei rasa pura, sa fii sigura de parinti si de apartenenta la rasa, adica sa-l cumperi de la un crescator serios, costa in jur de 500 de euro unul calitate pet (recent am vazut unul la 750, vaccinat, deparazitat intern si extern, cu pedigree, carnet de sanatate si toate cele, venea la "pachet" cu mancare pentru o luna de zilelaughing), poate cu 100-200 mai putin (fara drept de monta), dar in niciun caz 100-200, cat am auzit ca ar costa un bichon. Yorkie calitate show, adica cei din parinti campioni si crescuti pentru expozitii ajung si la 2000-2500.Nu stiu de ce sunt mai scumpi decat bichonii, dar trebuie sa ai mare grija daca iti cumperi unul, sa nu iei de la samsari sau de la pet shopuri unde cresc pui doar pentru vanzare, mai mult isi bat joc de ei si ti-i dau acasa bolnavi, iar in cateva zile-luni mor.
Mult succes, pa-pa!

| oanaoana63 a răspuns:

Mie una imi place foarte mult bichonul frize...si yorkshire terrier e frumos, dar amandoua rasele sunt greu de intretinut, dar bichonul nu naparleste, iar yorkshire terrier da... e adevarat ca bichonul este alb si se murdareste repede, dar mie una imi place mai mult deoarece este frumos si mic si cand e mare, da yorkshire e frumos foc cand e mic da cand e mare nu mai e, e decizia ta

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Uita-te pe tocmai sa stii ca bichonu e 200 euro si yorkye tau este 300 draga! d euro

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Vrei yorksire apropo am o prietena in spania care are si contacteaza ma dac vrei p

| Anonimusss a răspuns:

Cat de dragutiii sunttt:X:X:X nu prea ma pricep eu la cateiiblushing dar dupa aspect cred ca primul ar fi mai scumpbig grin dar dupa cum spuneam nu ma pricep la cateiilaughingsi singurii caini care imi plac sunt astia miciii:X si pufosiilaughing ala 1 pe alb cred ca ar arata superb:X:X

| AcDc4ever a răspuns:

Pai amandoi sunt frumosi depinde care iti place tie ai putea sa ii iei pe amandoi dar sa aiba aceeasi varsta dar te sfatiuesc sa nu iti iei un caine alb pentru ca se murdareste foarte repede cand il scoti afara ba chiar si in casa ii se aduna praful pe labute Depinde de preferintele tale

| AnduhXD a răspuns:

Eu vreau sa-mi cumpar un yorkshire terrier big grin Il adooor... Da` she bichon ii dragut:X