| bettyboop a întrebat:

Catelusa mea are capuse, cum pot scapa de ele?

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Numai la un cabinet veterinar.

| Elly4all a răspuns:

Poti scapa de capusi foarte simplu insa nu in totdeauna baile te scapa de acesti paraziti de cele mai multe ori te poti folosi de zgarzi speciale anti-capuse(sau purici) sau prafuri, pe care le poti procura de la medicul veterinar.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

La o clinica veterinara! Acolo, cu siguranta medicul are un tratament sau o metoda eficienta in deparazitarea catelusei.

| dani9354 a răspuns:

Este o solutie speciala la farmacia veterinara du-te si cumpara si dal saracutu nu stiti cat de mult sufera

| mioara a răspuns:

Du-te la o farmacie veterinara

| rosuv a răspuns:

Sa nu cumva sa incerci sa rezolvi problema singura.Ai neaparata nevoie de un veterinar.Capusele sunt deosebit de periculoase deoarece sunt hematofage (se hranesc cu sange) deci pot transmite o serie de boli cum ar fi viroze, hepatite, hemosporidioze, febra Q etc). Ele isi introduc doar capul sub piele iar daca tu incerci sa o scoti si o faci gresit, cu alte cuvinte daca ii ramane capul sub piele, acesta o data rupt elibereaza o substanta toxica, desigur locul se infecteaza, ajungandu-se uneori la situatii urate sau chiar moartea animalului.Recomand insistent examinarea facuta de un veterinar.

| anarchy a răspuns:

Te duci cu ea la un doctor veterinar cu ea si ii scoate el capusele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao: uite o discutie veche si COMPLETA http://www.tpu.ro/......apuse.html ham-ham-ham

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duc la veterinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu frontline. e cam scump dar merita, nu mai scoate cateul in locuri unde sunt alti caini sau iarba este mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu le rupi, du-te la veterinar si le scoate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la doctor

| emin3nt a răspuns:

Nu stiu daca merge si la animale, dar citeste acest articol: http://www.forum-romania.eu/boli-imbolnaviri/cum-poti-scapa-de-capuse/

| ...zuzu... a răspuns:

Du catelusa la veterinar cat mai repede

| Sarah_6196 a răspuns:

Pentru a scapa de capuse trebuie sa ai un spray antiparazitar,iar daca nu ai,atingi capusa cu tigarea,sau cu ulei putin caldut, ori cu un clastisor.Dar va trebui sa o scoti din cap deoarece cand este scoasa brutal, da pe pielea catelusului un lichid toxic