| TheHobbitHere a întrebat:

Catelul meu are foarte multe capuse, cum pot scapa de ele, vreo solutie, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu un tampon de tifon bine inmuiat in acetona se tamponeaza insecta si in citeva minute cade singura. Se desinfecteaza bine cu iod si se spala bine mainile cu apa si sapun. Se unge locul cu alifie de galbenele cu propolis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lipsa de acetona e buna si motorina.Ii faci micutului o mica baie cu motorina si dupa aceea il speli bine cu apa calda si ceva sampon. Folosim motorina pe cai, in paduri, unde capusele sunt ca la ele acasa. Spray-ez calul cu motorina si dupa ce terminam treaba ii fac baie in garla. Poti incerca, nu pateste nimic atat timp cat ii faci baie dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parakill, in jur de 30 de lei de la farmacia veterinara se aplica de la gat pana unde incepe coada, picaturile se pun in functie de greutate.

| Misfits a răspuns:

Acid sulfuric prietene.

| TheHobbitHere explică:

Mie mi e scarba si frica sa ma uit dar sa le scot cu penseta...

| adyta123 a răspuns:

Ia o penseta si tragele afara ai grija sa le scoti si capetele altfel nu va merge.

| Mai2001 a răspuns:

Ai putea folosi o solutie anti-căpușe. Eu am folosit pentru cățelul meu Advantix. Aceasta previne atât infestarea cu căpușe cât și cea cu purici