| Simi_6998 a întrebat:

Catelusul meu caniche de 3 luni nu ma mai asculta.Cand l-am primit era foarte dragastos si ma asculta. Dar acum ma musca, cand vreau sal alint sau in orice fel.Si nu l-am batut nu l-am injurat.Cand facea in casa ii dadeam una foarte incet cu ziaru si il certam ca sa se invete. Ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| Runa100 a răspuns:

Pai... aveam si eu un canish si tatal meu a batut-ode multe ori(il uram pentru asta si acum o fac) dar ce a manifestat Pegy(numele ei) a fost frica. Poate ca al tau, chiar daca actiunea nu poate fii nici pe de parte numita bataie, manifesta razbunare, pentru ca sigur catelusului nu-i convenea asta, datorita varstei! (sper ca il loveai incet. sigur? altfel are motive din plin)Incearca sa o iei pas cu pas.iti spun si cum:Vorbeste cu el/ea ca si cum te-ar intelege. La inceput fii distanta, apoi daca vazi semne de imbunatatirii cantinua tot cu prudenta si vezi rezultatele. Bafta multa. A. da... poarta totusi manusi la inceput. (de protectie)

7 răspunsuri:
| Locaa a răspuns:

Angajeaza un dresor pentru caini pentru ca eu una cred ca doar un expert il poate ajuta sau poate va fi la fel ca inainte daca se imprieteneste cu alti catelusi big grin

| Ianaaable a răspuns:

Ii micut si nu-si da seama...ideea ii ca la varsta asta il cam dor dintisorii si din acea cauza te muscahappy vezi la petshopuri ca sunt tot felul de figurine din silicon pentru aceasta problema...cumpara-i una si da-i sa roada pe ea, ai sa vezi ca n-o sa te mai "muste". bafta!

| Lary a răspuns:

laughingsi caniche-ul meu are 3 luni si nici el nu ma mai asculta.Ma musca uneori de imi da sangele.Acum,la varsta asta are dintii ascutiti.Cu timpul se va face si el mai destept(sper)si nu va mai musca asa tare.Ai grija de el:!:*

| Lary a răspuns:

Apropo, da-i jucarii si cand vezi ca te musca baga-i jucaria in gura...sau faci rost de lemn ca sa il roada.asa isi mai tocesc dintii.cand te musca dai una peste botic si nu-l mai baga in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te apropi de el dar cu grija nul mai alinta pentru un timp si fi un pic nepasatoare

Răspuns utilizator avertizat
| nono a răspuns:

Pai andruna tocmai asta e problema, deia catelul tau nu te asculta pentru ca ai facut tu ce ai scris adica ca l-ai batut cu ziaru si ai tipat la el. Nu trebuia, doarece totul se invata cu vorba buna, nu cu batai sau cu tipete, etc. Sper ca ai inteles. A da si ca sa te asculte lasa-l sa faca ce vrea un timp si vorbeste cu el cat mai mult si ai sa vezi ce bine o sa fie.